Tiberiu Uşeriu, românul care a câştigat cel mai greu maraton din lume: A fost singura competiţie care m-a îngenunchiat la propriu

Îi plac provocările şi crede că limitele sunt create doar de mintea noastră.  Această convingere l-a ajutat pe Tiberiu Uşeriu să câştige cel mai dificil maraton din lume, 6633 Ultra, care s-a desfăşurat dincolo de Cercul Polar.

08 Aprilie 2016, 18:20 (actualizat 08 Aprilie 2016, 18:55) |
Tiberiu Ușeriu, la ORA DE ȘTIRI

Tiberiu Uşeriu este primul român care a trecut linia de start la Ultramaratonul 6633, după ce a alergat pe gheaţă la temperaturi care au coborât până la -62 de grade. Tiberiu Uşeriu a condus aceasta competiţie de la început până la sfârşit. O performanţă unică, despre care ne-a vorbit la Ora de ştiri.

"A fost singura competiţie sau singurul lucru din viaţă care m-a îngenuncheat, de mai multe ori, la propriu şi am găsit de fiecare dată puterea să trec peste încercări, spune Tiberiu, care adaugă că încercările au fost frigul  extrem şi distanţa.

Maratonistul spune că meditează înainte de fiecare cursă şi încearcă să se pună în situaţiile care ar putea apărea în timpul cursei, ceea ce îl ajută foarte mult.

Ultramaratonul 6633 se desfășoară, începând cu anul 2007, în Canada, în zona Cercului Polar şi este considerat cel mai greu maraton din lume.

Echipa românilor la ultramaratonul arctic a fost formată din Andrei Roşu,  Vlad Tănase şi Tibi Uşeriu.

De la începuturile ultramatratonului, din 2007, 200 de sportivi au pornit în cursă. Doar 19 însă au reuşit să treacă linia de sosire.

Fiecare particiant susţine o cauză specială. Băieţii noştri şi-au pus în cap să salveze pădurile - au alergat pentru Pădurea Copiilor. Proiectul susţine plantarea câte unui puiet pentru fiecare nou-născut din România şi împădurirea terenurilor degradate din sudul ţării.