Tenis: Tecău şi Krawietz s-au calificat în sferturile probei de dublu la Indian Wells (ATP)

Horia Tecău şi Kevin Krawietz
12 octombrie 2021, 09:54

Tecău şi Krawietz, favoriţii numărul cinci, au obţinut victoria după o oră şi 44 de minute.

Tecău şi partenerul său şi-au luat astfel revanşa în faţa cuplului Johnson/Querrey, care i-a învins luna trecută cu 6-2, 7-6 (5), în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului.

La Indian Wells, Tecău şi Krawietz au fost conduşi cu 5-3 în primul set, dar au revenit şi au ratat două mingi de set la 6-5, apoi au salvat două mingi de set în tiebreak (la 4-6), câştigând cu 9-7.

În actul secund, americanii au avut 3-0 şi 5-2, au ratat o minge de set la acest scor, iar apoi s-a ajuns în tiebreak, unde Tecău şi Krawietz s-au impus cu 7-4.

Tecău şi Krawietz, care sunt în cursă pentru Turneul Campionilor, şi-au asigurat un cec de 59.740 de dolari şi 180 de puncte ATP la dublu. În sferturi, perechea româno-germană va înfrunta cuplul Tim Puetz (Germania)/Michael Venus (Noua Zeelandă).