»

Tenis: Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roma (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul patru mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.775.745 dolari, după ce a dispus de rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 6-1, 4-6, 6-0.

18 Mai 2017, 16:46 (actualizat 18 Mai 2017, 18:16) |
Simona Halep

Halep şi Pavlyuchenkova s-au mai înfruntat de șase ori până acum, românca impunându-se de fiecare dată. Scorul întâlnirilor este acum 7-0 pentru jucătoarea noastră.

După un prim set câștigat în doar 26 de minute, Simona Halep s-a relaxat în actul secund și i-a permis adversarei să revină. În setul decisiv, românca n-a mai cedat niciun game.

În setul secund  rusoaica a început cu break și apoi 2-0. Halep a restabilit egalitatea (2-2), dar apoi și-a pierdut serviciul cu o dublă greșeală (2-3), a egalat iar (3-3) și apoi a trecut în avantaj (4-3).  Pavliucenkova a avut un final mai bun de set, câștigând cu 6-4.

În decisiv, Simona nu i-a lăsat nicio șansă adversarei, încheind cu 6-0.

Halep a comis patru duble greșeli, iar Pavliucenkova 6, Simona a avut 17 mingi direct câștigătoare (winners), rusoaica 26, dar numărul de erori neforțate a fost foarte mare pentru Anastasia (37), față de Simona (9).

Simona Halep și-a asigurat un cec de 53.055 euro și 190 de puncte WTA.

În sferturi o va întâlni pe Anett Kontaveit, numărul 68 mondial.  Halep a învins-o pe jucătoarea din Estonia (21 ani) în singurul lor meci direct, anul acesta, la Miami, în turul al treilea, cu 6-3, 6-0.