TENIS | Monica Niculescu și Gabriela Ruse s-au calificat în sferturile probei de dublu la US Open

6 septembrie 2021, 23:01

Româncele au câștigat meciul după aproape două ore de joc.

Primul set a fost câștigat categoric de sportivele noastre, scor 6-1. În actul secund, Niculescu și Ruse au condus cu 3-0 şi 4-2 şi păreau că se îndreaptă spre victorie, dar adversarele au câștigat patru ghemuri la rând şi setul.

În decisiv, româncele au reuşit un prim break la 1-1,  apoi încă unul la 4-2, câştigând cu 6-2.

Niculescu şi Ruse au avut mai multe mingi direct câştigătoare (31-27) şi mai puţine erori neforţate (19-34).

Monica Niculescu şi Gabriela Ruse şi-au asigurat un cec de 93.000 de dolari şi 430 de puncte WTA la dublu. În turul următor,  se vor duela pentru un loc în semifinale cu câştigătoarele meciului dintre  Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk (Chile/SUA, favorite 7) vs Raluca Olaru/Nadiya Kichenok (România/Ucraina, favorite 12).