TENIS | Mihaela Buzărnescu, în ultimul tur al calificărilor la Miami Open – WTA

Mihaela Buzărnescu
23 martie 2021, 10:08

Buzărnescu (32 ani, 137 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 23 de minute în faţa proaspetei campioane de la Monterrey (Mexic), în vârstă de 18 ani şi mult mai bine clasată în ierarhia mondială (locul 72). Românca a făcut diferenţa cu serviciul al doilea într-un meci destul de echilibrat, mai ales în primul set.

În ultimul tur preliminar, Buzărnescu o va înfrunta pe germanca Anna-Lena Friedsam, care a trecut de Leonie Kung cu 5-7,6-1, 6-4. Buzărnescu a câştigat singurul duel cu Friedsam (27 ani, 125 WTA), în 2018, la Hobart, în optimi, cu 7-5, 6-4.

În alt meci din primul tur al calificărilor, Monica Niculescu (33 ani, 152 WTA) a abandonat în meciul cu rusoaica Liudmila Samsonova (22 ani, 126 WTA), după o oră şi 11 minute, la scorul de 4-0 pentru Samsonova, în setul al doilea, după ce reuşise să îl câştige pe primul cu 6-2.

Niculescu va primi un cec de 3.100 dolari şi 2 puncte WTA, în timp ce Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 5.890 dolari şi 20 de puncte WTA.

Trei românce au intrat direct pe tabloul principal de simplu, Simona Halep (a treia favorită), Sorana Cîrstea şi Irina Begu.