TENIS Mihaela Buzărnescu, Gabriela Lee şi Irina Fetecău au pierdut, în calificări, la Australian Open

Australian Open
11 ianuarie 2022, 11:18

Buzărnescu (33 ani, 124 WTA) a fost învinsă fără drept de apel de belgianca Ysaline Bonaventure (27 ani, 177 WTA), cu 6-2, 6-2, în doar 61 de minute.

Gabriela Talabă-Lee (26 ani, 226 WTA) a fost întrecută de jucătoarea rusă Kamila Rahimova (20 ani, 116 WTA), cu 6-2, 6-3, în 70 de minute. Rahimova a servit mai bine şi a reuşit să se impună, fiind superioară la mai toate capitolele, chiar dacă diferenţele nu au fost mari.

Irina Fetecău (25 ani, 215 WTA) a fost singura dintre cele trei care a reuşit să ia un set italiencei Martina Trevisan (28 ani, 113 WTA), care s-a impus în cele din urmă cu 5-7, 6-7 (10), 6-2.

Fetecău s-a înclinat după trei ore şi 9 minute, ratând o minge de meci la 10-9 în tiebreak.

Luni, în alt meci din primul tur al calificărilor, Cristina Dinu a fost învinsă de spaniola Cristina Bucsa, cu 6-1, 6-0.

Singurele reprezentante ale României care au obţinut victorii sunt Irina Bara şi Alexandra Cadanţu-Ignatik, care vor fi adversare în turul secund al calificărilor.

Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Begu, Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse sunt calificate direct pe tabloul de principal de simplu.