Tenis – Fed Cup: România – Rusia 2-2, după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Veronika Kudermetova

Tenis
Tenis
8 februarie 2020, 18:50

Sportiva româncă a început timorată meciul contra rusoaicei de pe locul 38 în lume. Kudermetova a luat primele două game-uri. Jaqueline s-a apropiat, dar adversara sa a continuat să fie în avantaj, 4-5 la game-uri, iar rusoaica a servit pentru a câștiga setul. Jaqueline a reușit break-ul, a dus scorul la 5-5, apoi a câștigat alte două game-uri la rând și primul set a fost al ei, 7-5, după 51 de minute de joc.

În setul al doilea, românca a ținut-o la distanță pe rusoaică. A fost 4-1 la game-uri pentru Jaqueline. Kudermetova a mai redus din diferență, însă sportiva care a înlocuit-o pe Gabriela Ruse s-a impus și în setul secund, 6-3, și a câștigat meciul.

Echipa care se va califica la turneul final al Fed Cup, din perioada 14-19 aprilie de la Budapesta, va fi câștigătoarea din meciul de dublu dintre Irina Bara/ Raluca Olaru – Anna Blinkova/ Anna Kalinskaia.