Tenis de masă: Echipa feminină a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat, vineri, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a învins formaţia Indiei cu scorul de 3-2, în meciul decisiv din cadrul turneului preolimpic de la Gondomar (Portugalia).

24 Ianuarie 2020, 15:56 (actualizat 24 Ianuarie 2020, 15:59) |
Echipa feminină de tenis de masă a României / FOTO: www.facebook.com/frtmromania

Punctul victoriei a fost adus de Daniela Monteiro Dodean, care a învins-o pe Manika Batra, cea mai bună jucătoare indiană, cu scorul de 3-1 (11-8, 11-4, 3-11, 11-2).

România a câştigat primul meci al confruntării, la dublu, prin perechea Daniela Dodean/Elizabeta Samara, cu 3-2 (10-12, 12-10, 7-11, 11-5, 11-6) în faţa cuplului Sutirtha Mukherjee/Ayhika Mukherjee.

Un alt punct a fost adus de Elizabeta Samara, victorioasă cu 3-1 (12-10, 5-11, 11-2, 11-7) în meciul cu Ayhika Mukherjee.

Punctele Indiei au fost obţinute de Manika Batra, 3-1 (7-11, 12-10, 11-9, 11-7) cu Bernadette Szocs, şi de Sutirtha Mukherjee, 3-2 (8-11, 11-7, 11-9, 3-11, 11-4) cu aceeaşi Bernadette Szocs.

Prin calificarea echipei României la JO 2020, ţara noastră a calificat şi două sportive în proba de simplu de la Tokyo.

România a ajuns acum la 53 de sportivi calificaţi la JO 2020 până în acest moment (nominală sau locuri cotă):

Atletism (5): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului);

Canotaj (18): patru rame masculin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin;

Ciclism (1): Vlad Dascălu (mountain bike);

Fotbal (18): echipa naţională olimpică;

Gimnastică artistică (2): Maria Holbură (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (2): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (1): Alina Vuc (cat. 50 kg);

Tenis de masă (3): echipa feminină (3 jucătoare);

Tir sportiv (1): Laura Coman (puşcă aer comprimat 10 m).

Sursa: Agerpres

ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 10°C 11°C
IASI 15°C 14°C
CLUJ 11°C 13°C
CONSTANTA 10°C 12°C
CRAIOVA 7°C 12°C
BRASOV 10°C 12°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI