Tenis: Sorana Cîrstea, în sferturi la Beijing. Românca a câștigat în fața Karolinei Pliskova

5 octombrie 2017, 09:17

Turneul este dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari, informează Agerpres.

Cîrstea (27 ani, 44 WTA) s-a impus în fața fostului lider mondial după o oră și 23 de minute.

Sorana a început cu stângul și și-a pierdut serviciul la debut, dar apoi a reușit să facă break și a fost de neoprit, câștigând primul set cu un sec 6-1.

Pliskova a început în forță setul al doilea și a condus cu 3-0, Sorana a avut o tresărire de orgoliu și s-a apropiat la 2-3, dar apoi și-a pierdut din nou serviciul iar cehoaica s-a desprins la 5-2. Pliskova a ratat nu mai puțin de patru mingi de set, după ce a condus cu 40-0 la 5-2, iar apoi a avut 40-30 la 5-3. Cîrstea a avut o revenire formidabilă și a reușit să își adjudece și al doilea set, cu 7-5.

Românca a avut 3 ași, față de doar 2 ai adversarei, a făcut o dublă greșeală, Pliskova având 6, Cîrstea a adunat 16 winners, iar Pliskova 18, în timp ce Sorana a făcut 25 de erori neforțate, iar Pliskova 31.

Pliskova câștigase singurul meci direct cu Cîrstea, în 2014, la Pattaya City, cu 1-6, 7-6 (3), 6-0.

Cîrstea, a doua româncă ajunsă în sferturi la Beijing, după Simona Halep, și-a asigurat un cec de 149.138 dolari și 215 puncte WTA. În sferturi, Cîrstea o va înfrunta pe învingătoarea dintre letona Julia Ostapenko (N. 9) și chinezoaica Shuai Peng, informează Agerpres.