TENIS | Sorana Cîrstea s-a calificat în a șasea finală WTA a carierei, la turneul de la Strasbourg

28 mai 2021, 17:24

Sorana Cîrstea s-a impus după două ore și opt minute de joc și a reușit o revenire remarcabilă în meci, după ce a pierdut primsul set. Linette a câştigat primul set cu 6-3, fructificând singura oportunitate de break din acest prim act.

Poloneza a început bine şi actul secund, în care a avut de două ori avantajul break-ului (2-1, 3-2), dar Cîrstea a revenit de fiecare dată, reuşind să încheie setul, cu 6-4, contra serviciului.

Setul decisiv a fost dominat de sportiva noastră, care a câștigat ultimele patru ghemuri, scor, 6-2.

(w500) Sorana Cî

În acest meci, românca a reușit mai multe mingi direct câştigătoare (24-14), dar a făcut comis și mai multe erori neforţate (50-47).

Sorana are acum 3-1 în meciurile directe cu Linette, pe care a mai învins-o în 2014, în primul tur la Tianjin, cu 6-4, 6-2, şi în 2019 în primul tur la Shenzhen, cu 6-3, 6-3. Poloneza a câştigat primul duel, în 2011, în primul tur la Poitiers, cu 4-6, 6-3, 6-2.

Pentru accederea în finală,  Cîrstea şi-a asigurat un cec de 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.

„A fost un meci foarte dificil. Am jucat foarte bine, chiar dacă am pierdut primul set, am simțit că pot juca mai bine. Apoi am încercat să fiu mai inteligentă pe teren și să găsesc soluții pentru a ataca și a fi mai agresivă”, a declarat Sorana după meci.

Meciul s-a desfășurat cu spectatori, iar în tribune au fost și suporteri români.

În finală, românca o va întâlni pe câștigătoarea din cealaltă semifinală, Barbora Krejcikova (38 WTA), a cincea favorită, care a trecut greu, după două ore şi 20 de minute de joc, de germanca Jule Niemeier (216 WTA), venită din calificări, pe care a învins-o în trei seturi, 5-7, 6-3, 6-4.

(w500) Suporteri

Sorana Cîrstea a câștigat în aprilie turneul WTA de la Istanbul, al doilea din carieră, venit la distanță de 13 ani după primul, cucerit la Taşkent în 2008. Românca o învingea în ultimul act al competiției din Turcia pe belgianca Elise Mertens, scor 6-1, 7-6 (3).

Pe lângă cele două titluri, de la Taşkent (2008) şi Istanbul (2021), Sorana Cîrstea a mai jucat trei finale la simplu, la Budapesta (2007), Toronto (2013) şi Taşkent (2019).

La Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului, care începe duminică, 30 mai, Sorana Cîrstea o întâlnește în primul tur pe britanica  Johanna Konta, numărul 20 mondial.