Tenis | Irina Bara s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Lyon

Jucătoarea română de tenis Irina Bara, locul 168 WTA, venită din calificări, a învins-o luni, în trei seturi, scor de 6-3, 7-6 (2), 6-4, pe jucătoarea maghiară Timea Babos, locul 99 WTA, în primul tur al turneului de categorie WTA International de la Lyon.

03 Martie 2020, 08:24 (actualizat 03 Martie 2020, 08:30) |
Irina Bara
Irina Bara
Irina Bara

Bara (24 de ani) s-a impus după un meci de două ore şi 42 de minute, în care putea să încheie partida în setul doi, când a avut 5-3 și serviciul. Nu a reuşit însă să-şi fructifice serviciul, Babos a egalat şi a trimis în tie-break, pe care l-a câştigat la 2.

(w380) Irina Bara

În decisiv, Timea Babos s-a acidentat la spate. Românca a câştigat pe serviciul adversarei la 1-1 şi a păstrat avantajul până la final.

Irina Bara va evolua cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 73 WTA şi cap de serie numărul 7, sau cu franţuzoaica Pauline Parmentier, locul 147 WTA.

După acest meci, sportiva noastră şi-a asigurat 2.903 euro şi 48 de puncte WTA.

Tot luni, și Jaqueline Cristian, locul 174 WTA şi cap de serie numărul 8, s-a calificat în turul doi la Lyon, după ce a învins-o în două seturi, 6-2, 6-0, pe australianca Priscilla Hon (129 WTA).

La turneul de la Lyon mai participă Ana Bogdan, direct calificată pe tabloul principal, iar la dublu participă perechea Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Aflat la prima ediție, turneul de la Lyon face parte din categoria International și se dispută pe hard, în perioada 2-8 martie. Competiția este dotată cu premii totale în valoare de 251,750 de dolari.