Tenis – Fed Cup: Halep a învins-o pe Konta, iar Irina Begu pe Heather Watson. România – Marea Britanie 3-2 după meciul de dublu

Simona Halep
23 aprilie 2017, 12:40

ACTUALIZARE 16.52 Jocelyn Rae (106 WTA al dublu) şi Laura Robson (267 WTA la dublu) au obţinut o victorie de palmares, după o oră şi 5 minute, greşind mai puţin în super tie-break, comentează Agerpres.

Britanicele au câştigat ghemul de debut, dar apoi Halep (133 WTA la dublu) şi Niculescu (23 WTA la dublu) au întors scorul, 2-1, însă a fost singurul moment în care româncele au condus în primul set. Rae şi Robson s-au desprins apoi la 5-2, încheind setul cu 6-3.

În setul al doilea, româncele au dominat categoric şi s-au impus cu un sec 6-1.

În super tie-break, echilibrul s-a rupt la 3-3, scor la care oaspetele au reuşit trei puncte consecutive. Rae şi Robson au condus apoi cu 9-5, româncele au revenit la 9-8, dar oaspetele au obţinut victoria cu 10-8.

ACTUALIZARE 14.55 Irina Begu a dispus de Heather Watson cu 6-4, 7-5 și a adus încă un punct României.

ACTUALIZARE 12.40 Simona Halep a învins-o pe Johanna Konta cu 6-1, 6-3, la Tenis Club IDU din Mamaia. Echipa României conduce formaţia Marii Britanii cu 2-1, în barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.

Halep, numărul cinci mondial, s-a impus în faţa numărului 7 în lume într-o oră şi 22 de minute, notează Agerpres.

Simona a dominat clar primul set, în care a condus cu 4-0 înainte ca Johanna Konta să ia singurul său ghem, iar apoi a încheiat manşa cu 6-1, după 27 de minute.

Actul secund a fost mai echilibrat, iar la 1-1, Konta a reuşit break-ul, desprinzându-se la 3-1 după ce a salvat trei mingi de break.

Simona a revenit formidabil, încurajată de public, şi a realizat o serie de cinci ghemuri consecutive, încheind meciul cu un as.

Halep a avut 3 aşi în acest meci, dar a făcut şi 3 duble greşeli, totalizând 17 mingi direct câştigătoare (winners) şi 22 de erori neforţate.

Konta a avut un singur as, a făcut două duble greşeli, a strâns 15 winners şi nu mai puţin de 36 de erori neforţate.