TENIS | Ana Bogdan s-a calificat în sferturi la turneul WTA de la Varşovia și va reveni în top 100 mondial

Ana Bogdan
Ana Bogdan
27 iulie 2022, 18:29

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Varşovia, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, miercuri, după ce a întrecut-o pe Katerina Siniakova (Cehia), cu 6-0, 6-4.

Ana Bogdan (29 ani, 108 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 35 de minute de joc.

Românca a dominat clar primul set cu Siniakova (26 ani, 86 WTA) și nu i-a oferit nicio minge de meci cehoaicei, câștigând la zero.

Cu șapte ghemuri consecutiv adjudecate, Ana Bogdan s-a desprins la 5-2 în manșa secundă și, în ciuda serviciului de meci irosit, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de 250.000 de dolari de la Varșovia.

Ana Bogdan a fost net superioară la serviciu şi a reuşit să salveze 7 din cele 8 mingi de break pe care le-a avut Siniakova.

Românca a învins-o pe Siniakova şi anul trecut, în primul tur al calificărilor la Madrid, cu 7-6 (7), 7-5.

Sportiva noastră şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe învingătoarea dintre Nadia Podoroska (Argentina) şi Laura Pigossi (Brazilia).