Tecău și Rojer au pierdut și al treilea meci la Turneul Campionilor,în fața perechii Kubot/Lindstedt

A cincea pereche de tenis a lumii, Horia Tecău / Jean-Julien Rojer (România/Olanda), a pierdut și al treilea joc la Turneul Campionilor de la Londra, în fața lui Lukasz Kubot (Polonia) și Robert Lindstedt (Suedia), scor 6-4, 7-6 (4), la capătul unei partide echilibrate, de o oră și 27 de minute.

În primele două meciuri, dublul româno-olandez a fost învins de Alexander Peya / Bruno Soares (Austria/Brazilia), respectiv de frații Bryan (SUA).

14 Noiembrie 2014, 15:47 |
Horia Tecău și Jean-Julien Rojer / FOTO: pagina de Facebook a lui Horia Tecău

Tecău și Rojer au dispus de dublul Kubot / Lindstedt, dramatic, în turul al doilea la Mastersul de la Paris (7-6(3), 3-6, 10-5).

Dublul româno-olandez a câștigat șapte titluri împreună în 2014, la București, la Casablanca, la Zagreb, la s-Hertogenboschla Washington, la Shenzen și la Valencia, dar au pierdut finala turneului de la Rotterdam.

Constănțeanul de 29 de ani are 24 titluri ATP la dublu și alte 14 finale jucate, în timp ce batavul de 32 de ani, născut în Antilele Olandeze, are în palmares 17 trofee ATP la dublu din 29 de finale jucate.