Taxa pentru poluare "Oxigen" instituită în Capitală, amânată până în luna martie. Gabriela Firea: Toate sumele din vinietă pot fi folosite exclusiv pentru proiecte de mediu

Primarul Capitalei s-a răzgândit! Va introduce taxa pentru poluare din martie, nu de la începutul anului. Argumentul a fost acela de a le acorda bucureștenilor mai mult timp să se informeze despre programul "Oxigen".

09 Decembrie 2019, 18:44 (actualizat 09 Decembrie 2019, 20:45) Știrile TVR |
Taxa Oxigen, amânată două luni
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

Potrivit proiectului primăriei, din 2020, mașinile sub Euro 4 vor plăti vinietă, iar cele sub Euro 3 nu vor mai avea acces deloc în centrul Capitalei.

Vehiculele electrice, hibride sau cu norma de poluare Euro 5 şi Euro 6 vor avea acces fără restricții pe toate arterele.

Gabriela Firea, primarul general al Capitalei: "Toate sumele din vinieta Oxigen sunt colectate la nivelul Direcției buget-finanțe a Primăriei Capitalei și sumele pot fi folosite exclusiv pentru aceste proiecte de mediu (...) pentru plantarea de pomi, pentru achiziția sau răscumpărarea unor spații verzi sau parcuri care au fost retrocedate în anii trecuți, de asemenea pentru piste de biciclete și alte proiecte de infrastructură care ajută la mobilitate și combat, practic, poluarea".

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 24°C 25°C
IASI 27°C 26°C
CLUJ 24°C 25°C
CONSTANTA 21°C 21°C
CRAIOVA 23°C 23°C
BRASOV 22°C 21°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI