Tatiana Volosojar şi Maxim Trankov sunt noii campioni olimpici la patinaj artistic, proba de perechi

Patinatorii ruşi au obţinut aurul şi argintul olimpic în proba de perechi a concursului de patinaj artistic, desfăşurată miercuri la  Soci. Pe locul 3 s-au situat patinatorii din Germania. TVR transmite în exclusivitate competiţiile sportive de la Soci.

Vezi programul transmisiunilor.

12 Februarie 2014, 20:55 (actualizat 13 Februarie 2014, 16:33) |
Tatiana Volosojar și Maxim Trankov, campioni olimpici la Soci
 |  GALERIE FOTO

Tatiana Volosojar şi Maxim Trankov au obţinut  medalia de aur în proba de perechi la patinaj artistic, la Jocurile Olimpice de Iarnă desfăşurate la Soci.

Ruşii, care au evoluat impecabil pe teren propriu, au obţinut la programul liber 152.69 de puncte şi un total de 236.86 p. Este a 13-a medalie olimpică de aur obţinută de Rusia la această probă.

Germanii Aliona Savcenko şi Robin Szolkowy au obținut locul III la Soci
Principalii lor rivali, germanii Aliona Savcenko şi  Robin Szolkowy, care sunt cvadrupli campioni mondiali, au avut câteva ratări şi au obţinut la programul liber  136.14 puncte (total 215.78) , clasându-se pe locul al treilea.

Pe locul 2 s-a clasat o altă pereche din Rusia - Ksenia Stolbova şi Fedor Klimov. Ei au obţinut un total de 218.68 puncte.