Tatăl Simonei Halep, prima reacție în scandalul de dopaj în care este implicată sportiva: Simona e corectă. Peste 100% am încredere în ea

Tatăl Simonei Halep, Stere Halep, este convins de nevinovăția sportivei. El speră ca lucrurile să se lămurească rapid. Deocamdată, Simona Halep este suspendată, dar oricum ea anunțase că nu va mai concura în acest sezon pentru că are nevoie de recuperare după operația la nas.

23 Octombrie 2022, 14:10 (actualizat 23 Octombrie 2022, 18:03) Știrile TVR |

Stere Halep, tatăl Simonei Halep, a vorbit despre scandalul de dopaj în care este implicată fiica lui. Acesta consideră că dubla campioană de Grand Slam este ”curată”, iar adevărul va ieși la iveală mai devreme sau mai târziu.

Totodată, tatăl Simonei Halep a transmis care este starea de spirit a sportivei după ce a fost depistată cu Roxadustat. Acesta a explicat că Halep este într-o stare foarte bună și este convinsă că această problemă se va rezolva, mai ales că ”nu ar fi apelat niciodată” la astfel de substanțe.

Agenția de Integritate din Tenis a suspendat-o deja provizoriu pe sportivă, care va încerca în perioada următoare să demonstreze că nu a consumat conștientă un medicament care conține substanța. Dacă nu va reuși, va primi o suspendare sinonimă cu finalul carierei.

Agenția Mondială Antidoping, plasează Roxadustatul în clasa substanțelor interzise al căror consum aduce o suspendare de nu mai puțin de patru ani.

Suspendarea este drastică pentru că folosirea substanței aduce sportivului beneficii de necontestat.

 

CITEȘTE ȘI

Se caută explicații în cazul acuzațiilor de dopaj aduse Simonei Halep. Ce cred primul ei antrenor, șefa Agenției Antidoping și Ilie Năstase

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN CRAWL
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 5°C 6°C
IASI 3°C 3°C
CLUJ 4°C 5°C
CONSTANTA 9°C 9°C
CRAIOVA 3°C 6°C
BRASOV 3°C 6°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI