TENIS | Surpriză la Phillip Island Trophy: Sofia Kenin, campioană în 2020 la Australian Open, a fost eliminată în turul 1 de o jucătoare de 18 ani fără clasament WTA

Jucătoarea americană de tenis Sofia Kenin (4 WTA, principala favorită) a fost eliminată incredibil duminică, în primul tur al turneului Phillip Island Trophy (WTA 250), care are loc la Melbourne, dotat cu premii totale de 235.238 dolari americani, de australianca de doar 18 ani Olivia Gadecki, o jucătoare necunoscută, fără clasament WTA.

14 Februarie 2021, 17:40 (actualizat 14 Februarie 2021, 17:51) |
Olivia Gadecki
Olivia Gadecki - clasament

Gadecki s-a impus în trei seturi, 2-6, 7-6 (7/4), 6-4, după două ore şi jumătate de joc, ea reuşind nu mai puţin de 12 aşi (faţă de doar 3 ai americancei) şi făcând 5 duble greşeli (6 comise de Kenin).

Pentru Kenin, care anul trecut a câştigat Australian Open şi a fost finalistă la Roland Garros, este cea mai dureroasă înfrângere a carierei, în timp ce, pentru Gadecki, este cel mai mare succes de până acum.

(w620) Olivia Gad

Gadecki nu apare în ultimul clasament oficial al WTA, din 7 februarie, și care cuprinde aproape 1400 de jucătoare, iar în urma acestei victorii a urcat pe locul 377. Cea mai bună poziție ocupată până acum de Gadecki a fost locul 988.

Olivia Gadecki va juca în runda următoare cu învingătoarea din partida Greetje Minnen (Belgia, 110 WTA) - Rebecca Peterson (Suedia, 55 WTA).

În acest an la Australian Open, Sofia Kenin a fost eliminată în turul al doilea de o jucătoare mult mai slab cotată, estoniana Kaia Kanepi, în faţa căreia s-a înclinat după doar 65 de minute, cu 6-3, 6-2.