CUPA LIGII ANGLIEI

Sunderland a eliminat-o la 11 m pe Manchester United din semifinalele Cupei Ligii pe ”Old Trafford”

Sunderland a ajuns pentru a doua oară în finala Cupei Ligii, după 29 de ani, în urma succesului dramatic de pe ”Old Trafford”, contra campioanei Manchester Unite, cu scorul de 2-1, în urma executării loviturilor de departajare.

În finala din 2 martie, gruparea antrenată de Gus Poyet o va întâlni pe Manchester City.

23 Ianuarie 2014, 02:21 |
Gustavo Poyet

În tur, Sunderland se impusese cu scorul de 2-1 (Ryan Giggs '45+2-autogol, Fabio Borini '65-penalty / Nemanja Vidić '52), dar Manchester United a anulat acest avantaj prin reușita lui Jonathan Evans ('37). Cum nu s-a mai înscris până la final, în ciuda dominării teritoriale zdrobitoare a gazdelor, s-a intrat în prelungiri.

Oaspeții au punctat prin Phillip Bardsley ('119), printr-un șut de la marginea careului de 16 metri în urma căruia portarul David de Gea a scăpat mingea în poartă, dar gazdele aveau să înscrie peste doar 2 minute, prin Javier Hernandez.

La loviturile de departajare, doar Darren Fletcher a reușit să transforme pentru gazde, în timp ce Danny Welbeck, Adnan Janujaz, Phil Jones și Rafael au ratat. Calificarea oaspeților, unde fostul ”Diavol roșu” John O'Shea din intervalul 2003-2011 a fost integralist, a fost semnată de reușitele lui Marcos Alonso și Sung-Yong Ki.

Echipa folosită de managerul David Moyes în acest meci: De Gea - Büttner (Evra '85), Evans, Smalling, Rafael - Carrick (Jones '95), Fletcher - Kagawa (Valencia '61), Welbeck, Januzaj - Hernandez.

Managerul oaspeților, uruguayanul Gustavo Poyet, în funcție din 8 octombrie, a fost mijlocaș ofensiv în Premier League la Chelsea (1997-2001), echipă eliminată de Sunderland în ”sferturile” competiției (2-1, în prelungiri) și la Tottenham Hotspur (2001-2004).

Manchester United are parte de un sezon extrem de slab: se află pe locul al 7-lea în Premier League după 22 de etape, la 6 puncte de cupele europene, și a fost eliminată în primul tur din Cupa Angliei, de Swansea, scor 1-2, în data de 5 ianuarie, tot pe ”Old Trafford”.

”Diavolii roșii” au cucerit Cupa Ligii de 4 ori (1992, 2006, 2009 și 2010) și au mai jucat de 4 ori finala competiției (1983, 1991, 1994, 2003), în timp ce Sunderland nu a ajuns decât o singură dată în ultimul act, în 1985, când a fost învinsă de Norwich City cu 1-0.