BASCHET MASCULIN

Suedia - România 86-88 / Naționala masculină de baschet, aproape de primul Euro după 28 de ani

Naționala de baschet a României a învins dramatic Suedia, în deplasare, scor 88-86 (22-17, 25-21, 20-16, 21-32), astfel că se menține pe primul loc în grupa preliminară F a Euro Basket 2015. Ultimul meci al ”tricolorilor” este programat miercuri, la Sibiu, cu Letonia.

România şi Ungaria vor organiza împreună CE de baschet feminin, în 2015.

24 August 2014, 21:54 (actualizat 24 August 2014, 21:59) |
Vlad Molodveanu, cel mai bun baschetbalist român al momentului / FOTO: pagina de Facebook a Federației Române de Baschet

Partida de la Boras a fost controlată de ”tricolori” până șa finalul ultimului sfert, când gazdele au preluat conducerea, scor 84-83, cu un minut și 3 secunde înainte de final. Meciul a fost tensionat până în ultima secundă, dar două aruncări libere transformate de Adrian Guțoaia au adus a patra victorie din 5 meciuri pentru România, care ocupă poziția a doua în clasament, după Letonia.

Marcatorii echipei pregătite de Marcel Țenter în partida cu Suedia:

Vlad Moldoveanu (22 de puncte, 1 recuperare, 3 pase decisive), Adrian Guțoaia (15 p, 6 rec, 3 pd), Cătălin Baciu (14 p, 9 rec, 1 pd), Mihail-Octavian Paul (12 p, 4 rec, 2 pd), Rareș Mandache (9 p, 6 rec, 3 pd), Adrian Tudor (3 p, 1 rec), Levente Szijarto (2 p, 1 pd), Titus Nicoară (2 p, 2 rec). Cei mai bun jucători ai gazdelor au fost Joakim Kjellbom (20 p, 11 rec, 2 pd) și Ludvig Hakanson (20 p, 2 rec, 3 pd).

Într-un alt meci al grupei jucat duminică seara, Letonia s-a impus în Slovacia cu 89-65 (20-16, 30-17, 22-19, 17-13).

Clasamentul grupei (meciuri jucate-victorii-victorii în prelungiri-eșecuri în prelungiri-înfrângeri-golaveraj-puncte):