Suedia a învins România cu 2-0 la București. Tricolorii ratează calificarea la EURO 2020 din preliminarii

România-Suedia 0-2
16 noiembrie 2019, 10:38

Suedezii au deschis scorul în minutul 18. Decarul Emil Forsberg i-a depăşit în viteză pe Ciprian Deac şi Vasile Mogoş, în bandă, şi i-a centrat lui Marcus Berg, în careu, care a reluat în plasă, fiind nemarcat.

În minutul 34 al partidei de pe Arena Naţională, atacantul Robin Quaison a punctat pentru 2-0. Acesta a primit de la Berg, autorul primului gol, şi l-a învins pe Tătăruşanu din interiorul careului.

În partea secundă, Cosmin Contra i-a introdus în teren pe Ianis Hagi, Florinel Coman și Denis Alibec, însă România nu a reușit să marcheze.  Suedia s-a impus cu 2-0 și s-a calificat la EURO 2020 de pe locul secund.

România a ratat calificarea la Campionatul European din 2020, după ce a acumulat 14 puncte în primele nouă runde.

Ultimul meci, fără miză reală, va avea loc luni, la Madrid, contra Spaniei.

6. Malta – 3 puncte, 9 meciuri

Deși nu mai poate obține calificarea la EURO 2020 din preliminarii, tricolorii vor mai avea o şansă la barajul din Liga Naţiunilor, care presupune disputarea a două runde (semifinală şi finală) împotriva unei adversare care urmează să fie desemnată. Tragerea la sorţi pentru acest baraj va avea loc vineri, 22 noiembrie.

(Sursa: Mediafax)