JOCURILE OLIMPICE DE LA SOCI

Suedia - Canada, finala olimpică la hochei

Naționala de hochei a Suediei, campioană mondială en-titre, a acces în finala Jocurilor Olimpice de la Soci, după ce a dispus în prima semifinală de marea rivală Finlanda cu scorul de 2-1 (0-0, 2-1, 0-0).

În a doua semifinală, Canada, campioana olimpică, a dispus de SUA cu scorul de 1-0 (0-0, 1-0, 0-0), printr-un gol reușit de Jamie Benn (21:41).

21 Februarie 2014, 21:10 (actualizat 21 Februarie 2014, 21:37) |
Hochei la JO de la Soci / FOTO: sochi2014.com

Finlandezii au deschis scorul prin Olli Jokinen (26:17), dar galben-albaștrii au întors rezultatul în decurs de 5 minute, prin reușitele lui Loui Eriksson (31:39) și Erik Karlsson (36:26).

Potrivit statisticilor oficiale, cei învinși au șutat de 26 ori pe poartă, comparativ cu cele 25 de execuții similare reușite de învingători, în condițiile în care Finlanda a înregistrat doar 4 minute de penalizare, față de cele 10 ale marilor rivali.

Astfel, suedezii și-au luat revanșa pentru eșecul din Euro Hockey Tour de anul trecut, când finlandezii s-au impus cu 4-2, în finala mică a competiției care se dispută anual între cele două națiuni, Rusia și Cehia. Totuși, Suedia a eliminat Finlanda și în semifinalele Mondialelor de anul trecut, tot în semifinale, cu scorul de 3-0 (1-0, 1-0, 1-0), după care a câștigat și finala cu Elveția, scor 5-1 (2-1, 0-0, 3-0).

De asemenea, în februarie februarie 2006, la Torino, Suedia redevenea campioană olimpică după o pauză de 12 ani, la capătul unei finale contra Finlandei, scor 3-2 (0-1, 2-1, 1-0). Primul titlu de acest fel fusese cucerit pe teren propriu, la Lillehammer, după un succes în fața Canadei, cu scorul de 3-2, după executarea loviturilor de departajare.

Palmaresul olimpic al Finlandei cuprinde 2 medalii de argint și 5 de bronz, în timp ce galben-albaștrii au cucerit de două ori titlul olimpic, au mai jucat alte 2 finale și fost de 4 ori medaliați cu bronz.

În a doua semifinală, Canada și-a câștigat dreptul de a-și apăra titlul cucerit la Jocurile Olimpice de la Vancouver, după ce a trecut de marea sa rivală, SUA, cu scorul de 1-0 (0-0, 1-0, 0-0), grație reușitei lui Jamie Benn (21:41). Campionii olimpici au cucerit titlul în urmă cu 4 ani după un meci contra americanilor, câștigat cu scorul de 3-2.

Partida a fost una de înalt nivel, spectaculoasă, în care învingătorii au șutat de 37 de ori pe poartă, față de cele 31 șuturi ale adversarilor, în ciuda faptului că americanii au evoluat timp de 4 minute în inferioritate, față de cele 6 minute de penalizare dictate împotriva marilor rivali.

Ultima națiune care și-a apărat titlul olimpic a fost URSS, în 1988. De menționat că tot rușii au câștigat turneul olimpic și în 1992, cu o formație alcătuită din hocheiști de pe întreg teritoriul Comunității Statelor Independente.

Canada este recordmena turneului masculin de hochei, cu 8 titluri, 4 medalii de argint și 2 de bronz, în timp ce palmaresul naționalei americane de hochei la JO cuprinde două titluri, opt medalii de argint și una de bronz.

De remarcat că cele două națiuni și-au disputat nu mai puțin de 7 finale olimpice: Canada a câștigat 6 dintre acestea (1920, 1924, 1932, 1952, 2002 și 2010), iar SUA una singură (1960, primul aur al americanilor).

În finala mare, Canada are șansa de a-și lua revanșa în fața Suediei pentru eșecul din ”sferturile” CM din 2013, când europenii au învins cu 3-2, după loviturile de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar și al prelungirilor). De asemenea, Canada și Suedia s-au întâlnit în faza finală a turneului olimpic din 1928, când s-a impus cu... 11-0, iar galben-albaștrii au câștigat finala JO de la Lillehammer cu scorul de 3-2, după executarea loviturilor de departajare.

De menționat și faptul că nord-americanii au un palmares impresionant la Campionatele Mondiale (24 de titluri, 13 medalii de argint și 9 de bronz), iar Suedia este a doua națiune europeană în istoria acestei competiții, cu 9 medalii de aur, 19 de argint și 16 de bronz.

De remarcat că finala mică a Jocurilor Olimpice de la Soci se va juca între aceleași echipe care și-au disputat și medalia de bronz la Campionatul Mondial de anul trecut, când Statele Unite s-au impus în fața Finlandei cu 3-2, după executarea loviturilor de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar).