EUROPA LEAGUE

Ştefan Radu şi Cristi Chivu - integralişti la Lazio şi Inter, Alex Maxim s-a accidentat

Lazio Roma şi Tottenham Hotspur au făcut un pas aproape decisiv spre calificarea în sferturile de finală ale Ligii Europa, după ce au câştigat partidele de la Stuttgart, scor 2-0, respectiv pe teren propriu, cu Internazionale Milano, scor 3-0.

Ştefan Radu a fost căpitanul lazialilor în meciul cu VfB, Alexandru Maxim a fost titular la gazde, iar Cristian Chivu a fost integralist în premieră în acest sezon al Europa League.

08 Martie 2013, 00:58 (actualizat 08 Martie 2013, 13:39) |
Liga Europa

Fundaşul Ştefan Radu a fost cel mai bun stranier joi, în optimile de finală ale Ligii Europa, fiind căpitanul lui Lazio în victoria surprinzător de clară de la Stuttgart, cu VfB, scor 2-0.

Ederson ('21) şi Ogenyi Eddy Onazi ('56) au adus victoria italienilor şi, cel mai probabil, calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

La gazde, Alexandru Maxim a fost titular pentru prima oară de la transferul de la Pandurii Târgu Jiu (31 ianuarie 2013), însă s-a accidentat în minutul 41, astfel că a fost schimbat cu ungurul Tamas Hajnal cu patru minute înainte de pauză. Hernanes l-a lovit cu cotul în plină figură, iar mijlocaşul de 22 de ani a fost scos cu targa de pe teren, plin de sânge.

Partida VfB Stuttgart - Lazio a fost arbitrată de Alexandru Tudor. Acesta a fost ajutat de asistenţii Cristian Nica şi Aurel Oniţa, de asistenţii suplimentari Cristian Balaj şi Radu Petrescu, arbitru de rezervă fiind desemnat Octavian Şovre.

Atât Ştefan Radu, cât şi Alexandru Maxim află pe lista lărgită a stranierilor pentru partida cu Ungaria, din 22 martie, de la Budapesta, şi pentru cea cu Olanda, din 26 martie, de la Amsterdam.

Fostul căpitan al naţionelei României, Cristian Chivu, a fost integralist la Internazionale, în drasticul eşec de la Londra, cu Tottenham, scor 0-3 (0-2). Echipa antrenată de Andre Villas-Boas s-a impus graţie reuşitelor lui Gareth Bale ('6), Gylfi Sigurdsson ('18) şi Jan Vertonghen ('53).

Alte rezultate din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Europa:

• Steaua - Chelsea: 1-0 (Raul Rusescu '34-penalty)
  • Viktoria Plzen (Cehia) - Fenerbahce Istanbul (Turcia) 0-1 (Webo '81)
  • Benfica Lisabona (Portugalia) - Girondins Bordeaux (Franţa) 1-0 (Carrasso '21-autogol)
  • Levante (Spania) - Rubin Kazan (Rusia) 0-0
  • FC Basel (Elveţia) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 2-0 (Diaz '83, Alexander Frei '90+4-penalty)
  • Anji Mahacikala (Rusia) - Newcastle United (Anglia) 0-0