LIGA 1

Steaua - Viitorul Constanţa: 2-5 / Umilinţă istorică, steliştii şi-au acuzat favoriţii de "blat"

Viitorul Constanţa a reuşit o victorie pe cât de surprinzătoare, pe atât de categorică în Ghencea, 5-2 (4-1), în faţa unei echipe inedite a Stelei, cu numeroşi titulari menajaţi. La finalul partidei, Gheorghe Hagi a respins virulent varianta unui "aranjament".

Ultimul meci din campionat în care Steaua a primit cinci goluri pe teren propriu a avut loc în 17 august 1996, când FCM Bacău se impunea cu un uimitor 5-1 pe Ghencea.

19 Mai 2013, 22:33 (actualizat 21 Mai 2013, 04:04) |
Gigi Becali şi Gică Hagi, suspectaţi de aranjament de fanii Stelei

Viitorul Constanţa a făcut un pas mare către evitarea retrogradării, după o victorie de senzaţie în Ghencea, contra Stelei, scor 5-2 (4-1), într-un meci la pauza căruia majoritatea celor aproximativ 6.000 de fani au părăsit stadionul extrem de nervoşi, nu înainte de a-i huidui copios pe elevii lui Laurenţiu Reghecampf.

După 45 de minute, Viitorul conducea la pauză cu 4-1, după golurile marcate de Aurelian Chiţu ('8, '37), Nicolae Dică ('34 - penalty) şi Ionuţ Larie ('41), respectiv Stefan Nikolic ('37-penalty).

Suporterii şi-au acuzat favoriţii de faptul că s-au lăsat învinşi de constănţeni, astfel că marea majoritate a spectatorilor a plecat de la stadion la pauză. Fanii de la Peluza sud au scandat de mai multe ori "Gică Hagi, te iubim, dar blatul nu-l suferim", după care au plecat in-corpore de la meci.

În partea a doua, ambele echipe au mai înscris câte o dată: Adi Rocha ('57) a marcat pentru 2-4, iar Boban Nikolov ('64) a devenit primul străin care înscrie pentru Viitorul în Liga I.

În ultimul minut al partidei, portarul Stelei, Valentin Cojocaru, a apărat un penalty executat de atacantul oaspeţilor, Vlad Rusu.

Steaua: Cojocaru - Râpă (Popa '46), Gardoş, Bratu (Georgievski '40), Pîrvulescu - Iancu, Prepeliţă, Filip, M. Costea (Rusescu '46) - Rocha, Nikolici. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Viitorul: Vâtcă - Bălaşa, Larie, Puţanu, Toşca - Nikolov (Cl. Herea '75), Lazăr - Chiţu, Dică (Onicaş '55), Cârstocea (Cristocea '67) - Rusu. Antrenor: Cătălin Anghel

Pe întreg parcursul partidei, patronul Stelei, Gigi Becali, a fost foarte bine dispus, în timp ce finul său, Gheorghe Hagi, principalul finanţator al Viitorului, s-a bucurat reţinut pentru şocanta victorie a formaţiei sale.

Steaua a mai primit o dată cinci goluri pe teren propriu în acest sezon, la eşecul cu VfB Stuttgart din Liga Europa, scor 1-5, pe teren propriu, din 22 noiembrie.

În tur, Steaua se impusese fără emoţii la Constanţa, scor 4-0.

Ultimul meci pierdut de Steaua pe teren propriu a avut loc în 20 aprilie 2012, 0-1, cu FC Vaslui, după care au urmat 16 succese la rând în faţa propriilor suporteri.

De menţionat şi faptul că elevii lui Laurenţiu Reghecampf nu primiseră decât şapte goluri "acasă" în acest sezon, până acum. Unica formaţie care nu a pierdut în deplasare, în faţa roş-albaştrilor, a fost Petrolul Ploieşti (2-2, în 22 aprilie).

De cealaltă parte, Viitorul Constanţa a reuşit al patrulea succes "afară", după cele de la Piatra Neamţ (3-0, în 27 august), din Gruia (1-0 cu CFR Cluj) şi de la Iaşi (2-1, în 15 aprilie).

32236369-28 (+41)75(+27)
2.Pandurii Târgu Jiu32185955-42 (+13)59(+11)
3.Astra Giurgiu32177860-33 (+27)58(+10)
4.Petrolul Ploieşti321513455-31 (+24)58(+10)