Steaua - Trenčín 2-3 / Calificare fără glorie. În caz de eşec, Becali ar fi băgat FCSB în insolvenţă

Deținătoarea titlului, a Cupei României și a Cupei Ligii, Steaua, s-a calificat cu mari emoţii în turul al III-lea preliminar al Ligii Campionilor, chiar dacă a fost învinsă miercuri pe teren propriu, cu 3-2, de campioana Slovaciei, AS Trenčín. După meci, patronul Gigi Becali a afirmat că, dacă elevii lui Mirel Rădoi ar fi ratat calificarea, ar fi vândut toţi jucătorii şi ar fi băgat echipa în insolvenţă!

Pentru uin loc în play-off, FCSB se va duela cu Partizan Belgrad, în 28/29 iulie, respectiv în 4/5 august.

22 Iulie 2015, 23:33 (actualizat 23 Iulie 2015, 16:58) |
Steaua - Trencin 2-3

Partida s-a disputat cu porţile închise, potrivit unei decizii a UEFA de la sfârşitul lunii februarie, din cauza manifestărilor nesportive ale suporterilor la eşecul cu Dinamo Kiev, scor 0 - 2, la ultimul meci din grupele Ligii Europa.

Oaspeţii au condus cu 2-0 după golurile marcate de Wesley ('13), un atacant brazilian de 18 ani, şi Matu Bero ('20), dar elevii lui Mirel Rădoi au egalat imediat după pauză, prin reuşita splendidă a lui Sulley Muniru ('57), cu un şut violent de la 25 de metri, şi Grégory Tadé ('60), dintr-un penalty obţinut de Jugurtha Hamroun. Succesul oaspeţilor a fost adus de golul înscris de acelaşi Wesley ('84), cu o lovitură de cap din colţul careului mic.

Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 74, după eliminarea fundaşului Milan Rundić, care a primit două cartonaşe galbene în decurs de 8 minute. De partea cealaltă, Mirel Rădoi a fost nevoit să efectueze două înlocuiri din cauza accidentărilor lui Nicolae Stanciu ('19) şi a căpitanului Fernando Varela ('35).

Muniru şi Tadé au izbutit primele goluri în tricoul Stelei.

Componenţa echipelor:

• Steaua: 12. Valentin Cojocaru - 6. Paul Papp, 33. Fernando Varela (căpitan; 2. Cornel Râpă, '35), 13. Alin Toşca, 16. Guilherme - 21. Nicandro Breeveld, 11. Muniru Sulley - 77. Adrian Popa, 10. Nicolae Stanciu (14. Jugurtha Hamroun, '19), 7. Alexandru Chipciu - 15. Gregory Tade (23. Aymen Tahar, '82). Antrenor: Mirel Rădoi. Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă - 19. Vlad Mihalcea, 26. Ionuţ Neagu, 17. Alexandru Tudorie
  • AS Trencin: 24. Igor Semrinec (căpitan) - 17. Peter Cogley (10. Rabiu Ibrahim, '73), 22. Ramon, 3. Milan Rundic, 15. Kingsley Madu - 8. Ryan Koolwijk - 29. Stanislav Lobotka, 21. Matus Bero - 11. Jairo da Silva (37. Peter Klescik, '87), 25. Wesley, 9. Gino Van Kessel (19. David Guba, '64). Antrenor: Martin Sevela. Rezerve neutilizate: 32. Matej Vozar - 2. Lukas Skovajsa, 14. Jakub Holubek, 20. Matus Opatovsky

Arbitru: Pawel Raczkowski; arbitri asistenţi: Michal Obukowicz, Pawel Sokolnicki; arbitru de rezervă: Tomasz Musial (toţi din Polonia)

• faulturi comise: 17 - 19

După meci, patronul Gigi Becali a susţinut că, dacă Steaua ar fi ratat prezenţa în turul al III-lea al Ligii Campionilor, ar fi băgat clubul în insolvenţă.

”Mă gândeam la ce ironii vor fi după meci dacă nu ne calificăm. Dacă nu ne calificam acum, la revedere! Insolvenţă! Păi ce, sunt idiot? Nu mă mai interesează, vând jucătorii şi dau echipa cadou. Ce, eu arunc banii mei? Fotbalul înseamnă să dai foc la bani, eu am dat foc ca să fiu faimos. Dacă o să câştig bani din fotbal, stau! Dacă nu, nu mai stau.

Acum mai sunt zece milioane în cont, ne mai ţine un an şi jumătate-doi, dar, după aia, eu nu mai bag bani din buzunar. Şi atunci nu trebuie să intri în insolvenţă? Când se cheltuiesc banii ăştia din cont, eu bani de la mine nu mai dau. Eu, dacă muncesc, şi muncesc la Steaua, vreau să câştig bani. Nu e normal aşa?”, a spus Gigi Becali.

La rândul său, tehnicianul Mirel Rădoi a vorbit despre relaxarea propriilor jucători şi despre lipsa suporterilor din tribune.

"Cred că am intrat prea relaxați, după meciul din tur am crezut că s-a jucat calificarea. Am primit o palmă în prima repriză, am pregătit meciul să nu luăm gol, dar am luat două goluri în 30 de minute și cursul jocului s-a schimbat. Am încercat la pauză să îi motivez, nu era nimic pierdut, era pierdută doar prima parte. Nu mai trebuia sa primim gol și să marcăm.

Nu am avut ce să îi reproșez lui Papp, pentru că pierdem împreună și câștigăm împreuna. Nu putem acuza fundașii. Îi felicit pe cei de la Trencin pentru modul în care au abordat calificarea. Sper să fi învățat ceva din suferința din această seară iar în următoarele meciuri cu Partizan să arătăm mai multă experiență în joc. Bine că azi nu am mai luat al treilea gol. A contat enorm lipsa fanilor, a fost o atmosferă de meci amical, iar băieții au fost într-o stare de relaxare totală", a spus şi Mirel Rădoi la Sport.ro.

Nu în ultimul rând, atacantul Gregory Tade a admis că antrenorul Stelei a avut o atitudine dură la pauză.

"La pauză, mister Rădoi ne-a spus ce trebuie să facem. Nu pot să spun la televizor ce ne-a zis, ne-a spus ceea trebuia să auzim în momentul acela. Ne-a dat indicaţiile în situaţia în care eram conduşi cu 2-0. Au fost probleme în prima repriză, ne-am pierdut căpitanul (n. red. - Fernando Varela a fost schimbat, din cauza unei accidentări).

Nu cred că am plecat bine în această repriză. Ne concentrăm pe meciul din week end în acest moment, o să-i studiem cu atenţie pe cei de la Partizan. Golul lui Muniru a fost senzaţional, am lucrat câţiva ani cu el, aşteptam o asemenea execuţie. Acel gol arată că este un jucător talentat", a declarat şi Gregory Tade la Sport.ro

Prima experienţă europeană a slovacilor, în sezonul 2013/2014 al Ligii Europa, a fost stopată de Astra Giurgiu: 1 - 3 pe teren propriu şi 2 - 2 pe Arena Naţională. Înainte de duelul cu Astra, Trencin o eliminase pe IFK Goteborg, duzpă 2-1 pe teren propriu şi 0-0 în deplasare. În sezonul trecut, slovacii au trecut de sârbii de la FK Vojvodina în turul al doilea al Europa League (4-0 acasă şi 3-0 în deplasare), dar au fost eliminaţi apoi de Hull City (0-0 şi 1-2).

În această pauză competițională, FCSB a efectuat 7 transferuri, Alcenat (Petrolul), Muniru (CFR Cluj), Al. Tudorie (Oțelul), V. Mihalcea (FC Braşov), Tahar (Gaz Metan), Hamroun (Oţelul) şi Cătălin Carp (CFR Cluj), iar de la echipă au plecat 8 jucători: Pîrvulescu, Vîlceanu (împrumut FC Voluntari), Prepeliţă (Ludogoreț), Latovlevici (Genclerbirligi), Rusescu (FC Sevilla), Bourceanu (Trabzonspor), Arlauskis (Watford), Tănase (Tianjin Teda).

În cantonamentul din Austria, FCSB a fost învinsă cu 5-4 de SK Austria Klagenfurt, nou-promovată în liga secundă, după care a remizat cu Legia Varşovia, scor 1-1, a dispus cu 2-1 de Rubin Kazan și cu 3-2 de FC Qarabag.