LIGA I

Steaua - Sturm Graz: 3-3. Apărarea lui Reghecampf, tot mai slabă

Steaua a obţinut o remiză în ultimele minute de joc împotriva austriecilor de la Sturm Graz, scor 3-3 (1-1), în urma unui partide în care defensivva roş-albaştrilor a fost din nou modestă.

01 Februarie 2013, 22:37 |
Cristi Tănase a înscris ultimul gol al Stelei în meciul cu Sturm Graz

Cu 13 zile înaintea primului meci cu Ajax Amsterdam, din şaisprezecimile Ligii Europa, Steaua a remizat în Antalya cu Sturm Graz, scor 3-3 (1-1), într-o partidă modestă făcută de linia defensivă a liderului autoriar al Ligii I.

Steaua a revenit de la 0-1 şi 1-3 graţie golurilor lui Raul Rusescu ('26-penalty), Paul Pârvulescu ('85) şi Cristi Tănase ('86), după ce a patra clasată din Austria punctase prin Szabics ('20, '54) şi Sukuta-Pasu ('69).

Fundaşul Lukasz Szukala a fost transportat la spital în minutul 26, în urma unui duel aerian cu un fundaş al adversarilor care i-a cauzat o sângerare nazală abundentă.

Au evoluat echipele:

Steaua: Tătăruşanu - Râpă, Szukala (Gardoş, '27), Chiricheş (Rocha, '64), Latovlevici - Bourceanu (Prepeliţă, '53), Pintilii (L. Filip, '53) - Chipciu (Pârvulescu, '67), Rusescu, Cr. Tănase - Nikolic (Ad. Popa, '77).

Sturm Graz:
Focher (Gratzei, '46) - Holzl (Ehrenreich, '58), Dudic (M. Weber, '46), Madl (Vujadinovic, '58), Klem (Feldhofer, '58) - Sukuta-Pasu (Schmerbock, '80), T. Kainz (Kropf, '58), Saumel (Kaufmann, '58), Szabics (Schloffer, '58) - Okotie (Ciftci, '80), Fl. Kainz (H. Bukva, '58).

La partidă a asistat şi Dan Petrescu, tehnicianul echipei Dinamo Moscova, pe care Steaua o va întâlni luni în cantonamentul din Antalya.

În primul meci din Antalya, Steaua a fost învinsă de a cincea clasată din Azerbaijan, FC Qabala, cu scorul de 1-0.