MECI AMICAL

Steaua - Sparta Praga 3 - 0 / Cel mai bun meci din această pauză competiţională. "Dublă" Ţucudean

Steaua a obţinut a doua victorie în stagiul de pregătire din Antalya, 3 - 0 contra cehilor de la Sparta Praga, graţie unei doppietta a lui George Ţucudean ('35, '70) şi al golului marcat de Nicolae Stanciu ('75).

În primul meci, campioana României a dispus de ŢSKA Sofia cu 1 - 0.

06 Februarie 2015, 21:19 (actualizat 07 Februarie 2015, 15:17) |
George Ţucudean / FOTO: cafc.co.uk

Acestea au fost primele goluri în tricoul roş-albastru pentru ex-dinamovistul George Ţucudean, de la împrumutul său de la Charlton Athletic.

Echipa aliniată în meciul cu Sparta Praga de tehnicianul Constantin Gâlcă: Arlauskis - Luchin, Varela, Toşca (Pham-Huy, '76), Latovlevici (Guilherme, '60) - Bourceanu (Breeveld, '65), I. Neagu - N. Stanciu (Vâlceanu, '76), Chipciu, Tănase (Enceanu, '65) - Ţucudean.

După meci, antrenorul Stelei s-a declarat mulțumit de evoluția echipei în acest meci și a refuzat să comenteze speculațiile potrivit cărora ar putea fi înlocuit, la finalul sezonului, de Laurențiu Reghecampf.

"Astăzi am avut un joc mult mai consistent. Ne-am creat ocazii de gol şi am avut o prestaţie bună. Ţucudean a avut o atitudine foarte bună, s-a bătut pentru toate mingile şi chiar putea să mai marcheze. Şi Guilherme s-a descurcat foarte bine.

Vor mai pleca încă trei jucători pe data de 8 în cantonamentul naţionalei. După aceea, noi vom reveni în ţară. Vom vedea ce vom face la antrenamente.

N-am spus că aştept prelungirea! Sînt în ultimele luni de contract, dar nu mă preocupă prelungirea înţelegerii. Întrebaţi clubul despre Reghecampf", a spus Costel Gâlcă la DigiSport.

De partea cealaltă, atacantul George Țucudean și-a exprimat satisfacția pentru reușitele din acest meci și speranța că va reveni în circuitul echipei naționale.

"Mă simt foarte bine, vreau să dau goluri în continuare, asta e meseria mea. Încerc să fiu prezent acolo, în faţă, ca să punctez. Mai puteam da două.

Mă bucur că am prins un pic de pregătire cu echipa, contează să te acomodezi cu colegii. Sper ca reuşitele mele să mă aducă în vizorul echipei naţionale", a spus și George Țucudean.

Ultima partidă a Stelei în stagiul din Antalya va avea loc în data de 8 februarie, cu NK Maribor, campioana Sloveniei.

Primul meci oficial al roş-albaştrilor este programat în data de 18 februarie, cu Astra, în Cupa Ligii.