EUROPA LEAGUE

Steaua-Rio Ave 2-1 / Raul Rusescu a adus prima victorie a Stelei în fața unei echipe portugheze

Steaua a câștigat al doilea meci în grupele Ligii Europa, 2-1 (2-0), pe Arena Națională, în fața lusitanilor de la Rio Ave, grație ”dublei” lui Raul Rusescu ('17, '45). Oaspeții au punctat prin Yonathan del Valle ('48), primul venezuelean din istorie din Ligue 1.

În primul meci, Steaua a dispus cu 6-0, la București, de Aalborg, iar în al doilea a fost învinsă de Dinamo, la Kiev, cu 3-1.

23 Octombrie 2014, 21:58 (actualizat 24 Octombrie 2014, 01:35) |
Raul Rusescu, golgheterul Stelei

Raul Rusescu este golgheterul Ligii Europa, cu 5 reușite, după cele două din partida de pe Arena Națională cu Aalborg și golul înscris la Kiev, contra lui Dinamo. De asemenea, vâlceanul de 26 de ani a mai înscris contra lui Rio Ave, din penalty, și în martie 2014, pe vremea când îmbrăca tricoul formației Sporting Braga, într-un meci încheiat 1-1, disputat pe Estádio do Rio Ave Futebol Clube.

De partea cealaltă, primul venezuelean din istoria campionatului Franței (s-a aflat în lotul lui Auxerre în sezonul 2011/2012, dar nu a jucat niciun meci), Yona Yonathan del Valle, un atacant de 24 de ani, se află la prima reușită din carieră în cupele europene.

În minutul al patrulea al prelungirilor, Nicolae Stanciu a șutat, de la 12 metri, în bara din stânga porții lui Cassio, după care mingea a sărit în cealaltă bară, dar nu a intrat în poartă.

Componența echipelor:

• Steaua: 24. Giedrius Arlauskis - 2. Cornel Râpă, 4. Lukasz Szukala, 6. Paul Papp, 14. Iasmin Latovlevici - 11. Andrei Prepeliţă, 18. Lucian Sânmărtean (8. Lucian Filip '90) - 77. Adrian Popa (21. Nicandro Breeveld '67), 25. Raul Rusescu (12. Nicolae Stanciu '69), 10. Cristian Tănase (căpitan) - 28. Claudiu Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă. Rezerve: 95. Valentin Cojocaru - 33. Fernando Varela, 22. Paul Pîrvulescu, 26. Ionuţ Neagu
  • Rio Ave: 1. Cassio - 16. Nuno Lopes, 46. Marcelo, 3. Prince-Désir Gouano, 15. Tiago Pinto - 30. Alhassan Wakaso, 8. Tarantini (căpitan) - 17. Ukra (13. Emmanuel Boateng '69), 10. Diego Lopes, 28. Yonathan Del Valle (11. Renan Bressan '81) - 77. Esmaël Gonçalves (9. Ahmed Hassan '75). Antrenor: Pedro Martins. Rezerve neutilizate: 93. Ederson - 25. Roderick, 6. Luís Gustavo, 14. Andre Vilas Boas.

Arbitru: Simon Lee Evans; arbitri asistenţi: Philip Thomas, Edward King; arbitri asistenţi adiţionali: Mark Whitby, Nick Pratt; arbitru de rezervă: John Bryn Roberts (toţi din Țara Galilor).

• faulturi comise: 14 - 10

Steaua nu a mai întâlnit decât o singură echipă portugheză în cupele europene, pe Benfica Lisabona: în 1988, lusitanii au eliminat-o pe campioana României în semifinalele Cupei Campionilor Europeni, după 0-0 în Ghencea și 2-0 pe teren propriu (Rui Águas '22, '33), iar în toamna lui 1994, cele două formații s-au duelat și în grupele Ligii Campionilor. Benfica s-a impus cu 2-1 la Lisabona (Claudio Caniggia '43-penalty, João Pinto '60 / Damian Militaru '89).

De cealaltă parte, Rio Ave întâlnește în premieră o formație din România în competițiile continentale.

În celălalt meci al grupei, Aalbork BK a dispus pe teren propriu de Dinamo Kiev cu scorul de 3-0 (Thomas Enevoldsen '11, Nikolaj Thomsen '39, '90+1).

• 11 decembrie, ora 22:05: Steaua - Dinamo Kiev, Rio Ave - Aalborg BK

La sfârșitul partidei cu Rio Ave, tehnicianul Stelei, Constantin Gâlcă, a admis că portughezii i-au surprins pe elevii săi:

"A fost un meci mult mai greu decât ne așteptam, știam că ei caută pe atacurile noastre să joace foarte rapid, cu patru jucători în față. Am căutat să jucăm foarte direct, să găsim spațiul necesar pentru a finaliza. Când jucam prea direct pe portar rămâneam cu patru oameni în atac și acolo ne-au creat multe probleme.

Nu cred că s-au relaxat la primirea golului. Szukala era în afara terenului. Aveam posesia, lui Papp i-a venit mingea în picior, a fost o luptă între Rusescu și un jucător de la Rio Ave. Au rămas cu mingea, după aceea a venit acel șut, când mijlocașul de apărare (n.red - Andrei Prepeliță) a rămas fundaș central, ei au venit direct pe noi și au prins un șut extraordinar.

Meciul a fost mult mai greu decât mă așteptam, dar e bine că l-am scos la capăt și că am luat cele trei puncte. E o grupă destul de echilibrată, chiar dacă la prima vedere pare că Rio Ave nu este la nivelul celorlalte echipe, dar a demonstrat și astăzi, și în alte meciuri, mai puțin în meciul de acasă cu Dinamo Kiev. E o grupă destul de echilibrată", a declarat Constantin Gâlcă la DigiSport.

La rândul său, atacantul Raul Rusescu și-a exprimat bucuria că Steaua a învins, dar a recunoscut și el că Rio Ave a controlat jocul în repriza a doua.

"A fost un meci destul de dificil, un meci bun din partea noastră, în care am câștigat, ne-am atins obiectivul. Era important să câștigăm, am practicat un joc bun și adversarii noștri de astăzi la fel. Au jucat bine, au avut ocazii, dar e bine că ne-am atins obiectivul.

Știam că este o grupă echilibrată încă de la început. Majoritatea ne vedeau pe noi și pe Dinamo Kiev favorite. Aalborg se ține bine, e o surpriză pentru mine că au învins azi, cu Dinamo Kiev, dar asta e viața. Mai avem meciuri de disputat, următorul e la Rio Ave acasă și important e să obținem puncte acolo. Ne-au cam dominat în repriza a doua dar nu mai contează. Important e că am știut să gestionăm situația.

Nu s-a schimbat nimic, am fost scos din decizia antrenorului. M-am simțit bine atât cât am jucat. Sunt bucuros că am putut ajuta echipa și că am marcat", a spus și Raul Rusescu la DigiSport.

Rio Ave se află în premieră în competițiile continentale. În turul al III-lea preliminar al competiției, lusitanii au eliminat-o pe IFK Göteborg (0-0 acasă și 1-0 în deplasare), după care în play-off au trecut de o altă echipă suedeză, IF Elfsborg (1-0 pe teren propriu și 1-2 în deplasare).

Steaua a trecut de campioana Norvegiei, Strømsgodset, în turul al doilea al Ligii Campionilor , respectiv de cea a Kazahstanului, FC Aktobe, în turul al III-lea, dar a fost eliminată în play-off-ul Ligii Campionilor de Ludogoreț Razgrad (1-0 și 0-1, 5-6 după penalty-uri).

Steaua este recordmena Europei în ceea ce privește calificarea în grupele competițiilor continentale, venind din tururile preliminare, cu 11 astfel de performanțe. În această inedită ierarhie, Steaua este urmată de Dinamo Kiev, cu nouă astfel de performanțe. Clasamentul calificărilor consecutive în grupe, directe sau venind din preliminarii, este condusă de Manchester United (18), Real Madrid, Bayern Munchen şi PSV Eindhoven (cu câte 17).

Celelalte rezultate ale serii în Liga Europa:

GRUPA A

• Villarreal - FC Zürich: 4-1 (Cani '6, Luciano Vetto '57, Bruno '60, Giovani dos Santos '78 / Marco Schönbächler '43)
  • Borussia Mönchengladbach - Apollon Limassol: 5-0 (Ibrahima Traoré '11, '66, Branimir Hrgota '56, Patrick Hermann '83, Angelis Angeli '90+1-autogol) - meciul de debut al tehnicianului oaspeților, Ioan Andone. Fundașul Nicolae Grigore a fost introdus pe teren în minutul 50