LIGA I

Steaua - Pandurii 2-2 / Meci slab al rezervelor Stelei, Pandurii-aproape de a câștiga în Ghencea

Steaua a obținut cu mari emoții o remiză în Ghencea, cu Pandurii Târgu Jiu, scor 2-2, la patru zile după ce și-a asigurat al 25-lea titlu din istorie, într-un meci în care tehnicianul Laurențiu Reghecampf a folosit o echipă în care au evoluat jucători mai puțin folosiți în acest sezon. Pandurii au bifat al 300-lea meci în Liga I.

În tur, cele două echipe au remizat, 1-1.

12 Mai 2014, 23:20 |
Petre Grigoraș / FOTO: pandurii-targu-jiu.ro

Steaua a deschis scorul din penalty, prin a șasea reușită stagională a lui Claudiu Keșeru ('8), după ce Nicandro Breeveld a blocat cu mâna un șut al lui Ionuț Neagu de la 15 metri. Oaspeții au protestat, argumentând că fundașul olandez de 27 de ani, care a primit și un cartonaș galben, era foarte aproape de jucătorul stelist. În minutul 17, Gabriel Iancu a majorat avantajul campioanei, după o pasă excelentă a lui Ionuț Neagu, la un metru în fața porții goale.

Steaua a rămas în inferioritate numerică din minutul 38, după eliminarea lui Federico Piovaccari. Atacantul italian l-a călcat pe fundașul Marko Momčilović și a primit cartonaș galben în minutul 36, după care a mai primit un cartonaș galben pentru un alt fault de joc, două minute mai târziu.

Gorjenii au marcat prima oară în acest meci prin Deivydas Matulevicius ('45), cu un violent, de la colțul drept al careului de 6 metri, iar Dan Nistor ('72) a punctat prima oară de la revenirea de la Evian TG, cu un șut deviat de Gabi Matei, de la 17 metri, peste portarul Florin Niță, ieșit la 4 metri de propriile buturi.

În minutul 18, brazilianul Erico da Silva a trimis în bară din 6 metri, lateral stânga, după o ieșire neinspirată a portarului campioanei.

Pandurii au dominat clar repriza a doua, perioadă a partidei în care echipa experimentală a lui Laurențiu Reghecampf a preferat să joace la trecerea timpului și să se apere cu întregul efectiv.

Partida s-a jucat fără spectatori, din cauza incidentelor din partida de la FC Brașov, din 30 aprilie, încheiat cu același scor 3-0.

Componența echipelor:

• Steaua: Niţă - G. Matei, Râpă, Georgievski, Pîrvulescu - Neagu (Târnovan '70), Filip - Iancu (Vâlceanu '83), Keşeru (Varela '46), Răduţ - Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
  • Pandurii: Mingote - Pleaşcă, Paraskevas, Erico, Momcilovici (Shamsin '46) - Anton (Elton '82), Breeveld (Distefano '87) - Dos Santos, Nistor, Nicoară - Matulevicius. Antrenor: Petre Grigoraş

Petre Grigoraș s-a aflat pentru a doua oară pe Ghencea în acest sezon, după acel 0-3 cu CFR Cluj, primul său meci pe banca grupării din Gruia (17 august). De asemenea, acesta este primul obținut pe terenul Stelei de antrenorul de 49 de ani al Pandurilor. Acesta este al doilea rezultat de egalitate succesiv al vicecampionilor în noul mandat al lui Petre Grigoraș (după 1-1 pe teren propriu cu Viitorul Constanța), care a redebutat pe banca tehnică a alb-albaștrilor cu două eșecuri (0-1 acasă cu ACS Poli Timișoara și 0-1 la Vaslui).

Până la acest meci, Steaua se impusese de 6 ori pe Ghencea în fața Pandurilor, care mai reușiseră o remiză (0-0, în 12 noiembrie 2007) și o victorie (2-1, în 18 septembrie 2011), unica de până acum în istorie. Palmaresul general al partidelor directe este net favorabil Stelei și după acest meci: 8 victorii, 8 remize și 2 eșecuri.

Campioana nu mai fusese încurcată decât de două echipe pe teren propriu, în acest campionat: de Petrolul (scor 1-1, în 1 decembrie) de Dinamo (scor 1-1, în 1 martie) și de FC Vaslui (0-1, în 11 aprilie).

Rezultatele etapei a XXXII-a:

Sâmbătă, 10 mai

• 18:00 Săgeata Năvodari - Concordia Chiajna: 4-0 (Cristian Lucian Munteanu '6, '24, Florin Achim '52, Ovidiu Vezan '62)
  • 20:30 Gaz Metan Mediaş - Dinamo: 1-1 (Thaer Bawab '90+5 / Cosmin Matei '16)

Duminică, 11 mai

Luni, 12 mai

• 18:30 Corona Braşov - Universitatea Cluj: 0-2 (Octavian Abrudan '17, Karim Boutadjine '61)
  • 19:30 CFR Cluj - FC Braşov: 1-0 (Derick Ogbu '55)

Clasament:

1.Steaua
32229169-18 (+51)75(+27)
2.Astra Giurgiu32206661-26 (+35)66(+18)
3.Petrolul Ploiești321713250-20 (+30)64(+16)
4.Dinamo
32158946-32 (+14)53(+5)
5.FC Vaslui321561137-26 (+11)51(+3)
6.CFR Cluj321212840-30 (+10)48(0)
7.Pandurii Târgu Jiu321281251-39 (+12)44(-4)
8.FC Botoșani321261434-49 (-15)42(-6)
9.Universitatea Cluj321161529-43 (-14)39(-9)
10.Gaz Metan Mediaș321081430-34 (-4)38(-10)
11.Ceahlăul Piatra Neamț329111225-30 (-5)38(-10)
12.Concordia Chiajna321081433-45 (-12)38(-10)
13.Oțelul Galați321141737-49 (-12)37(-11)
14.Viitorul Constanța
329101327-46 (-19)37(-11)
15.FC Brașov32991431-39 (-8)36(-12)
16.ACS Poli Timișoara32981524-37 (-13)35(-13)
17.Săgeata Năvodari32981529-49 (-20)35(-13)
18.Corona Brașov32282220-61 (-41)14(-34)

Ierarhia golgheterilor:

• 15 goluri - Liviu Antal (FC Vaslui),
  • 13 goluri -  Valentin Lemnaru (”U” Cluj)
  • 12 goluri - Constantin Budescu (Astra Giurgiu)
  • 11 goluri - Eric de Oliveira (Pandurii Târgu Jiu), Szabolcs Szekely (ACS Poli Timișoara)
  • 10 goluri - Federico Piovaccari (Steaua), Juan Ángel Albín (Petrolul Ploiești), Bojan Golubović (Ceahlăul Piatra Neamț)
  • 9 goluri - Hamza Younès (Petrolul Ploiești), Wellington Carlos Da Silva (Concordia Chiajna), Marquinhos (Oțelul Galați), Sergiu Buș (Corona Brașov)
  • 8 goluri -  Alex Dos Santos (Pandurii Târgu Jiu), Attila Hadnagy (FC Botoșani)
  • 7 goluri - Adi Popa (Steaua), Filipe Teixeira (Petrolul Ploiești),  Cosmin Matei (Dinamo), Dorin Rotariu (Dinamo), Deivydas Matulevicius (Pandurii Târgu Jiu),  Neluț Roșu (Concordia Chiajna), Andrei Cristea (FC Brașov), Gabriel Vașvari (FC Botoșani)
  • 6 goluri - Claudiu Keșeru (Steaua), Alex Chipciu (Steaua), Marian Cristescu (Astra Giurgiu), Mirko Ivanovski (Astra Giurgiu), Yazalde (Astra Giurgiu), George Țucudean (Dinamo), Dragoș Grigore (Dinamo),  Istvan Fulop (FC Botoșani), Mircea Axente (Viitorul Constanța), Derick Ogbu (CFR Cluj)