LIGA I

Steaua îşi continuă marşul triumfal spre titlu: 1-0 la Cluj, cu "U"

Steaua a obţinut a 16-a victorie a campionatului, în penultimul meci al etapei a XX-a a Ligii I, 1-0, în deplasare, cu Universitatea Cluj, în urma unui gol marcat de Raul Rusescu ('35).

25 Februarie 2013, 21:36 (actualizat 25 Februarie 2013, 23:04) |
Raul Rusescu, golgheterul Stelei

Steaua a obţinut a şasea victorie din zece meciuri disputate în deplasare în acest sezon al Ligii I, 1-0 (1-0), cu Universitatea Cluj, într-un joc dominat autoritar de elevii lui Laurenţiu Reghecampf. Unica reuşită a meciului i-a aparţinut lui Raul Rusescu ('35), care a punctat pentru a 18-a oară în acest campionat.

Raul Rusescu mai punctase şi în minutul 13, dar golul a fost anulat pentru un off-side.

Acesta este primul meci de pe teren propriu al Universităţii, din acest sezon, în care "Şepcile Roşii" nu izbutesc să înscrie.

Tehnicianul Ionel Ganea a debutat, astfel, cu un eşec, în cariera de antrenor în Liga I.

Partida a fost întreruptă timp de 3 minute în minutul 19, după ce un spectator a intrat pe teren şi s-a îndreptat spre Tătăruşanu, în momentul în care portarul Stelei acuza probleme cu vederea, din cauza gazelor lacrimogene lansate de suporterii Universtăţii. Centralul Sebastian Colţescu şi observatorul LPF Alexandru Boc au decis, totuşi, continuarea partidei.

Universitatea Cluj: Samoilă - Ninu, Szilagyi, Raţiu, Turcu - Bucşă, Adrian Popa II - Buleică, Hidişan (Muzac '77), Borza (V. Gheorghe '56) - Apostu (Dedu '56). Antrenor: Ionel Ganea.

Steaua: Tătăruşanu - Râpă, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii (Nikolici '60), Bourceanu - Chipciu (Popa '46), Rusescu, Tănase - Tatu (Filip '75). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Clasamentul Ligii I:

1.Steaua
20162247-15 (+32)50(+20)
2.Astra Giurgiu20124442-21 (+21)40(+7)
3.Pandurii Târgu Jiu20115431-25 (+6)38(+11)
4.FC Vaslui20106430-18 (+12)36(+6)
5.Petrolul Ploieşti2097428-17 (+11)34(+7)
6.CFR Cluj2096537-24 (+13)33(+6)
7.Dinamo
2096532-24 (+8)33(+3)
8.Rapid
2085722-22 (0)29(+2)
9.FC Braşov2075827-29 (-2)26(-4)
10.Concordia Chiajna2067719-29 (-10)25(-8)
11.Gaz Metan Mediaş2066822-28 (-6)24(-9)
12.Viitorul Constanţa2049722-27 (-5)21(-9)
13.Oţelul Galaţi2057823-28 (-5)20(-8)
14.Ceahlăul Piatra Neamţ20541123-36 (-13)19(-14)
15.CSMS Iaşi20531218-26 (-8)18(-12)
16.Univ. Cluj20451118-35 (-17)17(-16)
17.FC Severin20271119-31 (-12)13(-17)
18.Gloria Bistriţa20261214-39 (-25)12(-15)

Ierarhia golgheterilor:

• 18 goluri - Raul Rusescu (Steaua)
  • 11 goluri - Marius Niculae (FC Vaslui)
  • 9 goluri - Kehinde Fatai (Astra Giurgiu), Marius Alexe (Dinamo)
  • 8 goluri - Viorel Dinu (Universitatea Cluj)
  • 7 goluri - Adi Rocha (Steaua), Constantin Budescu (Astra Giurgiu), Jeremy Bokila (Petrolul Ploieşti), Mugurel Buga (FC Braşov), Victor Astafei (Oţelul Galaţi)