LIGA EUROPA

Steaua - în grupele Ligii Europa, FC Vaslui - remiză spectaculoasă la Milano, cu Internazionale

www.tvrinfo.ro v-a ţinut la curent în timp real cu victoria Stelei contra lituanienilor de la FK Ekranas, scor 3-0, din Ghencea, cu remiza frumoasă înregistrată de FC Vaslui pe Giuseppe Meazza, contra Interului din Milano, scor 2-2, dar şi cu eşecul lui Dinamo la Harkov, contra lui Metalist, scor 1-2.

Partidele au contat pentru returul play-off-ului Ligii Europa.

30 August 2012, 20:27 (actualizat 31 August 2012, 12:33) |
Liga Europa este a doua competiţie inter-cluburi a continentului

Steaua Bucureşti este singura echipă românească ce a reuşit calificarea în grupele Ligii Europa, după victoria de joi, din Ghencea, scor 3-0, contra lituanienilor de la FK Ekranas. Golurile au fost reuşite de Adi Rocha ('21, '86) şi de Andrei Dumitraş ('31), aflat la primul gol în tricoul roş-albaştrilor. În tur, Steaua câştigase la Vilnius cu scorul de 2-0.

Tehnicianul Laurenţiu Reghecampf a aliniat joi următoarea formulă de echipă: Tătăruşanu - Dumitraş, Martinovici (Puşcaş '58), Gardoş, Latovlevici - Filip, Pintilii - Chipciu (Prepeliţă '46), Rusescu (M. Costea '46), A. Popa - Rocha.

Surpriza plăcut-o a serii a fost prestaţia celor de la FC Vaslui pe Giuseppe Meazza, contra italienilor de la Internazionale Milano, partidă încheiată la egalitate, scor 2-2. Elevii lui Marius Şumudică au condus cu 1-0 (Nicolae Stanciu '35-penalty) şi 2-1 (Varela '78), s-au aflat în superioritate numerică din minutul 33, după eliminarea portarului Castelazzi, dar au fost egalaţi de fiecare dată, în urma reuşitelor lui Palacio ('76) şi Guarin ('90+2).

Antrenorul lui FC Vaslui a trimis pe teren următorii jucători: Straton - Celeban, Varela, Cordoş, Sălăgeanu - Tukura - Antal, Caue (Sânmărtean '59), N'Doye, Stanciu (Buhăescu '79) - Sburlea.

De partea cealaltă, tehnicianul Andrea Stramaccioni i-a trimis în teren pe: Castellazzi - Jonathan (Ranocchia '82), Silvestre, Samuel (Guarin '46), Juan Jesus - Zanetti, Cambiasso, Nagatomo - Coutinho - Palacio, Cassano (Belec '34).

Dinamo nu a emis pretenţii reale la Harkov, unde a pierdut cu 2-1, în urma unui joc în care Metalist a dominat autoritar şi şi-a creat numeroase ocazii de a înscrie. Pentru alb-roşii a punctat Curtean ('52), iar ucraienii s-au impus graţie golurilor marcate de Blanco ('29) şi Cristaldo ('61).

Tehnicianul Dario Bonetti a folosit echipa: Bălgrădean - Luchin, Grigore, Koulibaly, Nica - Galchev (Filip '46), Boubacar (Dănciulescu '71) - Matei, Munteanu, Curtean - Ţucudean (Alexe '46).

www.tvrinfo.ro v-a ţinut la curent, în format live text, cu cele mai importante evenimente ale celor trei partide:

FC Vaslui a reuşit performanţa de a încheia la egalitate, scor 2-2, cu Internazionale Milano, pe Giuseppe Meazza. Gazdele au egalat la ultima fază a partidei; merită menţionat faptul că FC Vaslui a condus şi cu 1-0, la pauză.

Min. 90+2 Internazionale a egalat, după un şut la firul ierbii, printre picioarele lui Straton, al lui Guarin, de la 14 metri, lateral dreapta.

Min. 78 GOL PENTRU FC VASLUI: 2-1. Varela a înscris cu capul, după o lovitură de colţ. Dacă elevii lui Marius Şumudică mai punctează o dată, moldovenii vor juca pentru prima dată în istorie în grupele Ligii Europa.

Min. 76 Internazionale - FC Vaslui / Rodrigo Palacio a egalat, după un contraatac rapid: 1-1.

Min. 58 Internazionale - FC Vaslui / Lucian Sânmărtean i-a luat locul lui Caue.

Dinamo a pierdut partida de la Harkov cu scorul de 1-2, astfel că elevii lui Dario Bonetti au ratat calificarea în grupele Ligii Europa, de unde au lipsit în ultimii trei ani consecutivi.

Min. 90+2 Metalist, aproape de 3-1, dar lovitura de cap a lui Cristaldo a trimis balonul în bara din dreapta lui Bălgrădean.

A început repriza a doua a meciului Internazionale Milano - FC Vaslui.

Min. 82 Dinamo va încheia partida cu un jucător mai puţin pe teren, după ce Filip a fost eliminat.

S-a încheiat prima repriză a meciului Internazionale Milano - FC Vaslui, cu scorul de 0-1 (Nicolae Stanciu '35-penalty). Inter joacă în inferioritate numerică, după eliminarea portarului Castalazzi.

Partida Steaua - FK Ekranas s-a încheiat cu victoria românilor, scor 3-0 (Adi Rocha '21, '86, Andrei Dumitraş '31). Astfel, Steaua a obţinut  a patra calificare consecutivă în grupele Ligii Europa, şi a noua la rând în grupele competiţiilor continentale.

Min. 61 Metalist Harkov conduce Dinamo cu 2-1, după golul  lui Cristaldo.

Min. 35 Nicolae Stanciu a transformat lovitura de pedeapsă. 1-0 pentru FC Vaslui la Milano, în meciul cu Internazionale.

Min. 51 Dinamo a înscris la Harkov, prin Curtean: 1-1.

Min. 33 Penalty pentru FC Vaslui, pe Giuseppe Meazza, în meciul cu Internazionale, obţinut de Liviu Antal. Ex-gălăţeanul a fost faultat de portarul Castelazzi, care a fost eliminat, iar tehnicianul italienilor l-a scos de pe teren pe Antonio Cassano, pentru a-i face loc în echipă portarului Belec.

Min. 87 Adi Rocha a înscris a doua oară în meciul Steaua - FK Ekranas, scor 3-0.

Min. 17 Internazionale - FC Vaslui / N'Doye a trimis peste poarta lui Castelazzi, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, uşor lateral dreapta.

A început a doua repriză a meciului Metalist Harkov - Dinamo. Dario Bonetti a efectuat două schimbări: Alexe i-a luat locul lui Ţucudean, iar Filip a fost introdus în locul lui Galchev.

Min. 13 Bară a lui Walter Samuel, după o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral dreapta.

Prima repriză a partidei Metalist Harkov - Dinamo a luat sfârşit, cu scorul de 1-0 pentru ucrainieni (Blanco '29).

A început şi partida Internazionale Milano - FC Vaslui. Vă reamintim echipele de start:

Internazionale: Castelazzi - Juan, Walter Samuel, Silvestre, Jonathan - Cambiasso - Nagatomo, Zanetti - Coutinho - Cassano, Palacio
FC Vaslui: Straton - Sălăgeanu, Cordoş, Varela, Celeban - Tukura - Nicolae Stanciu, N'Doye, Caue, Liviu Antal - Sburlea.

Min. 58 La Steaua, Novak Martinovic a fost înlocuit de Cristian Puşcaş.

A început repriza a doua a partidei Steaua - FK Ekranas. Mihai Costea i-a luat locul lui Raul Rusescu, iar Andrei Prepeliţă a intrat pe teren în locul lui Alexandru Chipciu.

Min. 29 Metalist Harkov a deschis scorul în meciul cu Dinamo, prin Blanco: 1-0. Pentru a se califica, elevii lui Dario Bonetti trebuie să puncteze de 3 ori.

A luat sfârşit prima repriză a meciului Steaua - FK Ekranas, cu scorul de 2-0 pentru roş-albaştri (Adi Rocha '21, Andrei Dumitraş '31). Elevii lui Laurenţiu Reghecampf au dominat autoritar primele 45 de minute şi, odată cu cele două goluri marcate, se poate spune că soarta calificării în grupele Europa League a fost decisă.

Min. 14 Dinamo este dominată clar de Metalist Harkov în acest debut de partidă. Cu toate acestea, elevii lui Dario Bonetti au reuşit să iniţieze două contraatacuri destul de periculoase, irosite însă din cauza impreciziei pasei decisive.

S-au dat publicităţii şi echipele care vor evolua în întâlnirea Internazionale Milano - FC Vaslui:

Min. 31 Steaua conduce cu 2-0, graţie golului superb al lui Andrei Dumitraş, aflat la prima reuşită de la transferul său de la Ceahlăul.

A început şi partida Internazionale Milano - Dinamo.

Min. 21 Steaua a deschis scorul: 1-0, după golul lui Adi Rocha.

Min. 13 Steaua domină autoritar partida, iar ocaziile de a marca se succed cu un ritm impresionant, dar în faţa unui adversar modest.

Meciul Steaua - FK Ekranas a început.

Echipa de început a Stelei: Tătăruşanu - Dumitraş, Martinovici, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Filip - Ad. Popa, Rusescu, Chipciu - Adi Rocha.

Echipa de început a lui Dinamo: Bălgrădean - Nica, D. Grigore, Luchin, Koulibaly - C. Munteanu, Galchev, Boubacar - Matei, Ţucudean, Curtean