MECI AMICAL

Steaua-FK Baku 0-2 / Campioana României s-a făcut de râs și în fața azerilor

Steaua a pierdut ultimul meci din primul stagiu de pregătire al iernii, de la Marbella, scor 0-2 (0-1), contra formației clasate pe locul 5 în campionatul Azerbaijanului, FK Baku, după golurile lui Aleksandr Šolić ('16) și Namik Äläsgärov ('47).

Campionii României, care nu au câștigat niciun meci din acest stagiu de pregătire, au gafat deseori în defensivă, la fel ca în toate partidele din această pauză competițională.

22 Ianuarie 2014, 20:47 (actualizat 22 Ianuarie 2014, 23:50) |
Laurenţiu Reghecampf

La echipa azeră evoluează și atacantul de 28 de ani Marius Pena, fost jucător al Oțelului Galați, care a fost titular în acest meci. Acesta a fost înlocuit totuși în minutul 23, din cauza unei accidentări.

Echipa cu care a început acest joc tehnicianul Laurențiu Reghecampf: Niţă - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Tănase ('30 Prepeliță) - Adi Popa, Nicolae Stanciu, Chipciu ('37 Keșeru) - Piovaccari. În a doua repriză au mai intrat și următorii jucători: Răduţ, Târnovan, Varela, Grădinaru, Gabi Matei și Vâlceanu.

La finalul partidei, tehnicianul Laurențiu Reghecampf a sugerat că jucătorii săi acuză perioada de acumulări fizice, dar a admis că nu este deloc plăcut faptul că Steaua a avut evoluții atât de slabe în partidele din acest cantonament.

"A fost foarte greu, mai ales pentru jucători. Ei sunt cei care muncesc în fiecare zi. Este deranjant când pierdem, dar cred, totuşi, că am realizat foarte multe lucruri bune. Peste două zile revenim pentru un alt amical şi sunt sigur că va fi mai bine, mai ales că vom avea şi altfel de antrenamente.

Astăzi, fiind ultimul meci, am decis să le dau tuturor jucătorilor câte 30 de minute. Cum Pintilii a lipsit, am început cu Tănase în centrul liniei de mijloc. A jucat destul de bine.

În stagiul al doilea trebuie să lucrăm mai mult la explozie, pentru că se apropie startul campionatului.

Pintilii a făcut o ecografie şi nu s-a văzut nimic. La București va face un RMN şi, dacă va fi ok, atunci va reintra la antrenamente.

Noi l-am oprit pe Târnovan şi cred că este un lucru pozitiv. Ne dorim să investim în tineri, mă bucur că se deschide această academie în Ghencea.

Susţin ceea ce am spus până acum: este important să ai un portar de mare valoare. Niţă este foarte bun, dar în continuare îi vom da şansă lui Tătăruşanu şi, dacă va fi nevoie, vom apela la Florin".