»
MECI AMICAL

Steaua - FC Nurnberg 1-5 / Eșec umilitor în fața singurei echipe fără victorie din Bundesliga

Steaua a pierdut fără drept de apel primul meci amical din cantonamentul de la Marbella, scor 1-5 (0-3), în fața unei echipe care nu a câștigat nicio partidă în primele 17 etape din Budesliga, dar care nu a fost învinsă decât de 6 ori.

14 Ianuarie 2014, 21:00 |
Ionuț Neagu / FOTO: steauafc.com

Unicul gol al campioanei României a fost izbutit de Ionuț Neagu ('74), direct dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, ușor lateral stânga. Reușitele germanilor au fost semnate de Hiroshi Kyiotake ('17), Daniel Ginczek ('18), Josip Drmic ('39), Robert Mak ('57) și Martin Angha ('83).

Mijlocașul Alexandru Chipciu a fost eliminat în minutul 86.

Tehnicianul Stelei, Laurențiu Reghecampf, a început partida cu următorii jucători: Tătăruşanu - G. Matei, Râpă, Varela, Pârvulescu - Bourceanu, Prepeliţă - Ad. Popa, Keşeru, Tănase - Piovaccari. În a doua repriză, roș-albaștrii au folosit următoarea garnitură: Niţă - Neagu, Szukala, Aldea, Latovlevici - Răduţ, Pintilii - Chipciu, Stanciu, Iancu - Kapetanos. În minutul 75, Ionuț Neagu a fost înlocuit de tânărul Răzvan Grădinaru.

La partidă au asistat și aproximativ 20 de suporteri ai Stelei și aproximativ 50 de fani ai nemților.

Germanii, antrenați de olandezul Gert Verbeek, au început meciul în următoarea formulă: Schafer - Chandler, Pogatetz, Nilsson, Plattenhardt - Hasebe, Hlousek, F. Mike, Drmic - Kiyotake, Ginczek. În a doua repriză, germanii au folosit următoarea garnitură: Rakovsky - Angha, Dabanli, Petrak, Pinola - Balitsch, Colak - Mak, Feulner, Stepinski - Pekhart.

Ultimul eșec sever suferit de Steaua într-un meci amical a fost cel din meciul cu Șahtior Donețk, scor 1-4, în data de 11 octombrie, în Antalya.