LIGA I

Steaua-FC Botoșani 4-0 / Victorie cu primele goluri marcate în condiții neregulamentare

Steaua își menține avansul de 8 puncte în fruntea Ligii I, după victoria de luni, scor 4-0 (1-0), din Ghencea, cu FC Botoșani, într-un meci în care primele dintre goluri au fost înscrise neregulamentar: primul, din off-side, iar al doilea după un fault în atac.

După această etapă, Steaua este atât echipa cu cel mai bun atac, 57 de goluri marcate, cât și formația cu cea mai bună defensivă, alături de Petrolul Ploiești, cu 15 goluri primite.

31 Martie 2014, 23:26 (actualizat 31 Martie 2014, 23:37) |
Federico Piovaccari, golgheterul Stelei în acest sezon / FOTO: steauafc.com

Adi Popa ('12) a deschis scorul, deși se afla în off-side, după un meci deviat de căpitanul Mihai Pintilii, Federico Piovaccari ('53) a majorat avantajul, după un fault în atac al lui Cristi Tănase,  Paul Pârvulescu a punctat pentru prima oară în acest sezon ('64), iar Cristi Tănase ('68) a ”închis tabela”.

Campioana a încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mihai Pintilii, în minutul 85, în timp ce oaspeții evoluau cu 9 jucători de câmp, după ce fundașul lituanian de 30 de ani Deniss Ivanovs fusese eliminat în minutul 60, întrucât a primit două cartonașe galbene în decurs de două minute.

Componența echipelor:

• Steaua: Tătăruşanu - Prepeliţă, Szukala (Varela '61), Gardoş, Pîrvulescu - Sânmărtean (Stanciu '57), Pintilii - Popa, Chipciu, Tănase - Keşeru (Piovaccari '53). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
  • FC Botoşani: Lazar - Patache, Ivanovs, Oltean, Acsinte - Fulop (Puri '60), Dancsi, Tincu, Ghinga, Vertelis (Codoban '46) - Stojkov (Doreggo '69). Antrenor: Leontin Grozavu

Dacă Steaua a bifat a 10-a victorie pe teren propriu din 12 meciuri (golaveraj 35-4), FC Botoșani se află la prima înfrângere după 4 succese la rând în campionat. Acesta nu este cel mai drastic eșec al moldovenilor în acest sezon, ci cele de la Târgu Jiu (1-6, în 20 octombrie) și de la Giurgiu (0-5, în 24 noiembrie).

Programul etapei a XXV-a:

Vineri, 28 martie

Sâmbătă, 29 martie

• 19:00 Viitorul Constanța - ACS Poli Timișoara: 1-2 (Alexandru Băluță '42 / Szabolcs Szekely '18, Florin Nanu '66)
  • 21:30 Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj: 0-1 (Felice Piccolo '90+2)

Duminică, 30 martie

Luni, 31 martie

• 18:30 Universitatea Cluj - Gaz Metan Mediaș: 1-0 (Valentin Lemnaru '60) - în minutul 81, același Valentin Lemnaru a ratat un penalty
  • 19:00 FC Vaslui - FC Brașov: 1-0 (Cesar Ortiz '61)

Clasament:

1Steaua
25187057-15 (+42)61(+25)
2Astra Giurgiu25165454-22 (+32)53(+14)
3Petrolul Ploiești251212135-15 (+20)48(+9)
4FC Vaslui25126726-16 (+10)42(+6)
5Dinamo
25117736-24 (+12)40(+1)
6Pandurii Târgu Jiu25115945-31 (+14)38(-1)
7CFR Cluj25810731-27 (+4)34(-2)
8Gaz Metan Mediaș25961028-27 (+1)33(-3)
9Ceahlăul Piatra Neamț2589822-23 (-1)33(-6)
10FC Botoșani25951124-38 (-14)32(-4)
11Concordia Chiajna25871027-33 (-6)31(-8)
12ACS Poli Timișoara25851221-30 (-9)29(-7)
13Oțelul Galați25841328-40 (-12)28(-11)
14Universitatea Cluj25761222-38 (-16)27(-12)
15Săgeata Năvodari25671221-42 (-21)25(-11)
16FC Brașov25581223-33 (-10)23(-13)
17Viitorul Constanța
25581218-42 (-24)23(-13)
18Corona Brașov25271618-40 (-22)13(-26)

Ierarhia golgheterilor:

• 11 goluri - Eric de Oliveira (Pandurii Târgu Jiu), Liviu Antal (FC Vaslui), Valentin Lemnaru (Univ. Cluj)
  • 10 goluri - Constantin Budescu (Astra Giurgiu),  Szabolcs Szekely (ACS Poli Timișoara)
  • 9 goluri -  Federico Piovaccari (Steaua), Hamza Younès (Petrolul Ploiești),  Sergiu Buș (Corona Brașov)
  • 8 goluri -  Bojan Golubović (Ceahlăul Piatra Neamț)
  • 7 goluri - Adi Popa (Steaua), Marquinhos (Oțelul Galați), Wellington Carlos Da Silva (Concordia Chiajna), Attila Hadnagy (FC Botoșani),
  • 6 goluri - Mirko Ivanovski (Astra Giurgiu), Yazalde (Astra Giurgiu), Juan Ángel Albín (Petrolul Ploiești), Deivydas Matulevicius (Pandurii Târgu Jiu), Alex Dos Santos (Pandurii Târgu Jiu), Neluț Roșu (Concordia Chiajna)