CHAMPIONS LEAGUE

Steaua - FC Aktobe 2-1 / A 11-a calificare consecutivă în grupele unei competiții europene

Steaua a acces în play-off-ul Ligii Campionilor, grație victoriei de pe Arena Națională, scor 2-1, contra kazahilor de la FC Aktobe. Golurile roş-albaştrilor au fost marcate de Alex Chipciu ('3) și Nicolae Stanciu ('39). Pentru oaspeţi a înscris Timur Kapadze ('85). În tur, cele două formații remizaseră, scor 2-2. Astfel, Steaua, care își va afla vineri adversara din play-off-ul Champions League, are asigurată calificarea în grupele EL.

06 August 2014, 22:27 (actualizat 07 August 2014, 13:53) |
Alex Chipciu, din nou decisiv pentru Steaua / FOTO: contul de Facebook al clubului Steaua

Kazahii, care vor juca în play-off-ul Ligii Europa, au jucat în inferioritate numerică din minutul 57, după ce căpitanul Yuri Logvinenko a fost eliminat pentru cumul de cartonașe.

Precedentele goluri marcate de Alex Chipciu în cupele europene au fost cele din urmă cu două sezoane, cu Molde, în deplasare (1-2, în noiembrie 2012), și cu VfB, la Stuttgart (scor 2-2, în 20 septembrie 2012).

De cealaltă parte, Nicolae Stancu a punctat și în returul cu Strømsgodset, scor 2-0, și anul trecut, în play-off-ul Ligii Campionilor, de la Varșovia, cu Legia (scor 2-2).

Echipa aliniată de tehnicianul Constantin Gâlcă: 24. Giedrius Arlauskis - 2. Cornel Râpă, 4. Lukasz Szukala, 33. Fernando Varela, 14. Iasmin Latovlevici - 11. Andrei Prepeliţă, 18. Lucian Sânmărtean (8. Lucian Filip '12) - 77. Adrian Popa, 12. Nicolae Stanciu (9. Gabriel Iancu '48), 10. Cristian Tănase (căpitan, 22. Paul Pîrvulescu '82) - 7. Alexandru Chipciu. Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru - 26. Ionuţ Neagu, 97. Robert Vâlceanu, 28. Claudiu Keşeru.

• faulturi comise: 16 - 17

Steaua este recordmena Europei în ceea ce privește calificarea în grupele competițiilor continentale, venind din tururile preliminare, cu 11 astfel de performanțe. În această inedită ierarhie, Steaua este urmată de Dinamo Kiev, cu nouă astfel de performanțe. Clasamentul calificărilor consecutive în grupe, directe sau venind din preliminarii, este condusă de Manchester United (18), Real Madrid, Bayern Munchen şi PSV Eindhoven (cu câte 17).

La finalul partidei, tehnicianul Stelei, Constantin Gâlcă, a vorbit despre motivele înlocuirii lui Lucian Sânmărtean și Nicolae Stanciu, dar și despre absența lui Claudiu Keșeru.

"Un meci important pentru noi, ne-a asigurat calificarea în Europa League, dar noi vrem în grupele Ligii. Sânmărtean a acuzat o lovitură la coaste, iar Stanciu are ceva la gleznă. Am întâlnit o echipă foarte agresivă, de lucrul ăsta ne era teamă. Mă interesează ce joacă echipa şi orice adversar vom întâlni, trebuie să mergem şi să ne calificăm. Sper să trecem şi de play-off.

Venirea lui Luchin este foarte importantă, aveam nevoie de jucători, mai ales că Luchin joacă pe două posturi. Ştim că Hamza este foarte bun, dacă va veni ne va ajuta foarte mult. Am vrut să recuperăm mingea cât mai sus, să îi surprindem, de aceea am introdus în primul 11 jucători cu dinamică şi agresivitate. Asta e motivul absenţei lui Keşeru. Îl sprijinim pe Sânmărtean, suntem alături de el, dar el trebuie să treacă peste momentele dificile", a declarat antrenorul Stelei la Sport.ro.

La rândul său, autorul primului gol, Alexandru Chipciu, a dezvăluit că FC Aktobe a jucat deosebit de brutal și că nu are preferințe în ceea ce privește adversara din play-off.

"Sunt bucuros că am marcat, am avut ocazia să îi dedic golul surorii mele care astăzi face 18 ani. I-am demolat, scorul nu arată ce s-a întâmplat exact pe teren. Nu au avut situaţii clare. Am fost puţin copilăroşi că nu le-am dat mai multe goluri. Sper ca pe viitor să nu mai repetăm această greşeală. La ce investiţii sunt în România, această performaţă e notabilă. Suntem bucuroşi că ţinem fruntea sus în Europa şi reprezentăm cu mândrie România.

Nu contează cu cine vom pica în play-off. Ne vom face treaba. Steaua nu cred că a avut acel "bulan" de care vorbeşte toată lumea.

Au jucat foarte agresiv, eu sunt lovit pe tot corpul. Am numai vânătăi. Le-am zis la pauză că dacă vor MMA, să se ducă să facă MMA, nu să vină la fotbal.

Nu am semnat nimic cu Steaua, mai am doi ani şi jumătate de contract. Mă gândesc doar la asta", a spus Alex Chipciu la Sport.ro.

Și Iasmin Latovlevici a confirmat jocul dur al campioanei Kazahstanului:

"N-am avut emoții, eu și câțiva dintre colegii alături de care am făcut marcajul ne-am enervat că am luat golul acesta, din nou din fază fixă. Sperăm să eliminăm aceste greșeli, pentru că un adversar mai puternic o să ne facă probleme mai mari. Când am ieșit pe tunel, ne-a tradus Arlauskis, că zicea decarul lor să ne rupă picioarele! Cred că la Lucică e mai grav, simte o întindere, dar la Stanciu e doar o entorsă. E normal să-l doară, articulația e dureroasă.

Sincer, nu prea m-am gândit la advesrari, important e să jucăm fotbal. Abia de azi am început să jucăm la un nivel mai bun și sper să ținem ștacheta sus. Au fost goluri destul de frumoase, asta înseamnă când există mișcare. O nouă calificare în grupele Champions League ar însemna multe lucruri bune pentru club și pentru jucători. Nu cred că e important cu cine cădem în play-off. Sper să facem o figură frumoasă și să ne calificăm", a declarat Latovlevici la plecarea de la stadion.

Nu în ultimul rând, tehnicianul kazahilor, Vladimir Gazzaev, a admis că Steaua a meritat să se califice în play-off-ul Ligii Europa.

"Felicit echipa Steaua pentru calificare. Este echipa mai puternică. S-a văzut clar după cele două meciuri. În unele momente nu am avut noroc, ne-a lipsit experienţa, dar Steaua a meritat să meargă mai departe pentru că este mai puternică. În prima repriză echipa a intrat emoţionată şi a rămas aşa după primul gol încasat repede. În a doua repriză am jucat mai bine, dar din păcate nu suntem la nivelul Stelei. Am avut ocazii de a marca însă nu au fost concretizate. La un meci de asemenea nivel trebuie să înscriem la fiecare ocazie. Vom ţine cont de greşelile de azi pentru a nu le mai repeta. După aceste două meciuri rămând la părerea că am o echipă bună, cu un viitor frumos", a declarat Gazzaev.

Cele mai bune performanțe ale celor de la Aktobe, prima echipă din Kazahstan pe care o întâlneşte Steaua în competiţiile continentale, au fost calificările în play-off-ul UEFA Europa League din 2009, 2011 și 2013, când au fost eliminați, pe rând, de Werder Bremen, AZ Alkmaar și Dinamo Kiev. Partidele de pe teren propriu ale echipei pregătite de Vladimir Gazzaev se dispută pe Stadionul Central, din Aktobe, care poate găzdui 12.805 spectatori. Vladimir Gazzaev este fiul tehnicianului Valeri Gazzaev, câștigătorul Cupei UEFA cu ȚSKA Moscova în 2005. Interesant este că fiul acestuia a eliminat-o din Europa pe ultima echipă la care a evoluat tatăl său, în 1986.

Rezultatele de marți, din play-off-ul Ligii Campionilor (echipele subliniate s-au calificat în play-off):

• BATE Borisov - Debrecen: 3-1 (Aliaksandr Volodko '39, Vitali Rodionov '66, Serghei Kriveț '90+4 / Ibrahim Sidibé '20-penalty) - mijlocașul dreapta al maghiarilor Selim Bouadla a fost eliminat în minutul 38, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de 29 de minute
  • Panathinaikos Atena - Standard Liège: 1-2 (Dino Arslangic '17-autogol / Yanis Mbombo '36, Paul M'Poku '41)
  • Maccabi Tel Aviv - NK Maribor: 2-2 (Tal Ben Haim '42, Eden Ben Basat '53 / Agim Ibraimi '35, '54)
  • Lille - Grasshopper Zürich: 1-1 (Florent Balmont '19 / Amir Abrashi) - oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 68, după eliminarea fundașului dreapta Daniel Pavlovic

Rezultatele de miercuri, din play-off-ul Ligii Campionilor (echipele subliniate s-au calificat în play-off):

• Malmö FF (Suedia) - Sparta Praga (Cehia): 2-0 (Markus Rosenberg '35, '55) - mijlocașul oaspeților, Lukas Vácha, a fost eliminat în minutul 90+7
  • Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) - Slovan Bratislava (Slovacia): 0-0 - mijlocașul columbian al gazdelor, Elkin Blanco, a fost eliminat în minutul 56. La gazde, fundașul Andrei Mureșan a fost integralist
  • FC Salzburg (Austria) - FK Qarabah (Azerbaidjan): 2-0 (Martin Hinteregger '18, '34)
  • APOEL Nicosia (Cipru) - HJK Helsinki (Finlanda): 2-0 (Tomas de Vincenti '43-penalty, Cillian Sheridan '18)
  • Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - AEL Limassol (Cipru): 3-0 (Salomon Rondón '55, Danny '88, Aleksandr Kerjakov '90+1-penalty) - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Alexandru Tudor la ”centru”, iar Aurelian Onița și Octavian Șovre au fost asistenți. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 26 (mijlocașul Danielzinho a primit două cartonașe galbene în decurs de 9 minute)
  • FC Copenhaga (Danemarca) - Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina): 2-0 (Andreas Cornelius '36, Bashkim Kadrii '52)
  • Beşiktaş Istanbul (Turcia) - Feyenoord Rotterdam (Olanda): 3-1 (Demba Ba '28, '80, '86 / Elvis Manu '74)
  • Partizan Belgrad (Serbia) - Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria): 2-2 (Petar Škuletić '30, '35 / Marcelinho '19, '21) - la oaspeți, fundașul Cosmin Moți a fost integralist. Fundașul central al gazdelor, Branislav Trajković, a fost eliminat în minutul 41
  • Dinamo Zagreb (Croaţia) - Aalborg BK (Danemarca): 0-2 (Anders Jacobsen '36, '85)
  • Celtic Glasgow (Scoţia) - Legia Varşovia (Polonia): 0-2 (Micha Żyro '36, Michal Kucharczyk '61)

Rezultatele din prima manșă a turului al III-lea preliminar al Ligii Campionilor:

• Sparta Praga (Cehia) - Malmö FF (Suedia) 4-2
  • Slovan Bratislava (Slovacia) - Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) 2-1
  • Debrecen VSC (Ungaria) - BATE Borisov (Belarus) 1-0
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Salzburg (Austria) 2-1
  • HJK Helsinki (Finlanda) - APOEL Nicosia (Cipru) 2-2
  • AEL Limassol (Cipru) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 1-0
  • Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - FC Copenhaga (Danemarca) 0-0
  • Grasshopper Zurich (Elveţia) - OSC Lille (Franţa) 0-2