Steaua - Astra 3 - 0 / Campioana, ca şi calificată în finala Cupei Ligii

Steaua a dispus de Astra Giurgiu cu 3 - 0 pe Ghencea, în prima manşă a Cupei Ligii, graţie golurilor marcate de Cristi Tănase ('5), George Ţucudean ('34), aflat la prima reuşită în tricoul roş-albastru, şi Raul Rusescu ('34), acest ultim gol fiind înscris din off-side. Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 51, după ce fundaşul Laurenţiu Rus a primit două cartonaşe galbene în decurs de două minute. Returul va avea loc săptămâna viitoare.

În cealaltă semifinală, Pandurii a dispus de Dinamo cu 2 - 1.

18 Februarie 2015, 21:09 (actualizat 19 Februarie 2015, 12:03) |
Atacantul George Ţucudean, felicitat de colegii săi de la Steaua / FOTO: steauafc.com

La meciul în care oaspeţii nu au şutat niciodată pe poartă au asistat doar aproximativ 4.000 de suporteri. Suporterii Stelei sunt în conflict cu conducerea, din cauza schimbării siglei clubului.

Aceasta a fost prima victorie a Stelei în faţa Astrei după cele patru succese la rând din 2012 şi 2013 (2-1 pe Ghencea, în 18 martie 2012, 4-3 la Ploieşti în 28 iulie 2012, 2-0 acasă în 10 decembrie 2012 şi 3-1, tot pe Ghencea, în 18 decembrie 2013). Au urmat 4 remize consecutive, dar alb-negrii au câştigat în faţa Stelei, la penalty-uri, unicele trofee din istorie în sezonul trecut: Cupa României şi Supercupa României.

Componenţa echipelor:

• Steaua: Giedrius Arlauskis - Paul Papp, Srgian Luchin, Fernando Varela, Alin Toşca - Andrei Prepeliţă (Raul Rusescu, '46), Nicandro Breeveld - Adrian Popa (Alex Bourceanu, '69), Alex Chipciu, Cristian Tănase (căpitan) - George Ţucudean (Ionuţ Neagu, '76). Antrenor: Constantin Gâlcă
  • Astra: Silviu Lung jr - Laurenţiu Rus, Cristian Oros, Syam Ben Youssef, Junior Morais - Vincent Laban, Takayuki Seto (William De Amorim, '46) - Gabriel Enache, George Florescu, Constantin Budescu (căpitan; Seidu Yahaya, '57) - Denis Alibec (Kehinde Fatai, '13). Antrenor: Oleg Protasov

Arbitri: Radu Petrescu; arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Mircea Grigoriu; arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (toţi din Bucureşti).

Tot miercuri, gruparea Al-Gharafa a anunţat oficial transferul atacatului Claudiu Keşeru, pe care Steaua va primi 2,7 milioane de euro, potrivit preşedintelui Valeriu Argăseală.

La finalul partidei, tehnicianul Constantin Gâlcă s-a declarat mulțumit de partida făcută de elevii săi.

"Sunt mulţumit de meci, în special de prima repriză. Practic i-am ţinut doar în jumătatea lor, am şi marcat. Îmi doream să marcăm cât mai multe goluri. Mă bucură că Ţucudean a intrat bine în echipă şi a marcat. Keşeru era un jucător important, era golgheterul nostru, îi dorim multă baftă. Au venit jucători noi, e greu să-i integrezi în timp scurt. Mi-aş dori pe viitor să vină cât mai mulţi suporteri.

Cred că Rapidul nu are omogenitate. Au venit jucători importanţi, cu experienţă, dar încă nu au o echipă omogenă", a declarat Costel Gâlcă la finalul meciului.

De cealaltă parte, Oleg Protasov a acuzat atât începutul slab de partidă, cât și accidentarea lui Denis Alibec, din minutul 11, ori eliminarea lui Laurențiu Rus:

"Am început meciul cât se poate de rău. Ei au câştigat toate duelurile unu la unu şi au şi marcat repede.

Alibec s-a accidentat foarte repede. Noi ştiam că ne trebuia un gol. În a doua repriză am avut şi un om eliminat şi acolo s-a rupt meciul. Jucătorii trebuie să aibă grijă de echipă. Chiar dacă puteam să facem ceva de la 0-2, în momentul eliminării lui Rus ne-am dat seama că nu mai avem şanse. Trebuie să fim atenţi de aici înainte. Trebuie să ne reparăm greşelile. Trebuie să luptăm, în fotbal totul este posibil. Poate era mai bine să fim mai defensivi.

Înainte de meci m-am simţit foarte bine în Ghencea, după meci nu a mai fost la fel", a declarat și Olag Protasov, fost antrenor al Stelei în partea a doua a anului 2005.

Nu în ultimul rând, atacantul George Țucudean susține că a fost primit bine de suporterii Stelei.

"Mi-am făcut datoria, am marcat, sper să o fac şi în weekend. Suporterii m-au primit foarte bine, sper să le răsplătesc încrederea pe care mi-o acordă. Şi dacă nu era nicio problemă cu stema şi culorile pe frigul ăsta nu veneau foarte mulţi suporteri. Dar îi aşteptăm cu Rapid. Terenul a fost foarte îngheţat, trebuia să avem grijă să nu ne accidentăm.

Presiunea asupra mea a trecut, când intri pe teren dispare, te gândeşti doar la ce ai de făcut. Relaţiile de joc se încheagă în timp, e prima dată când joc cu Raul în faţă. Orice meci este greu, noi trebuie să ne facem treaba şi să obţinem victoria cu Rapid", a spus și George Țucudean.

Luni, 21 iulie

Fiecare echipă participantă în Cupa Ligii va primi, în faza I, câte 10.000 de euro net, participantele în faza optimilor de finală vor fi recompensate cu câte 20.000 de euro, iar cele opt echipe care vor disputa faza sferturilor de finală vor primi câte 25.000 de euro.

Semifinalistele Cupei Ligii vor fi recompensate cu câte 50.000 de euro, fiecare finalistă va încasa câte 70.000 de euro, iar câștigătoarea trofeului, care va obține dreptul de a juca în Liga Europa, va mai încasa 100.000 de euro.

Finala Cupei Ligii se va disputa pe Arena Națională, în data de 20 mai 2015.

Cupa Ligii s-a mai disputat de două ori: în 1998, FCM Bacău o învingea în finala de pe stadionul Rocar pe Universitatea Cluj cu scorul de 3-2, după prelungiri, iar în anul 2000, Gloria Bistrița se impunea în fața lui FCM Bacău cu 3-1, la loviturile de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar), pe stadionul Cotroceni.