CUPA ROMÂNIEI

Steaua - ACS Poli Timișoara: 2-0 / Steaua va juca în ”sferturile” Cupei României după 3 ani

Steaua București s-a calificat fără emoții deosebite în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a dispus în Ghencea cu scorul de 2-0 (1-0) în fața echipei ACS Poli Timișoara, după golurile marcate de Daniel Georgievski ('4) și Federico Piovaccari ('73).

Celelalte echipe calificate în ”sferturi” sunt: Pandurii Târgu Jiu, FC Vaslui, Astra Giurgiu și Viitorul Constanța.

30 Octombrie 2013, 22:12 (actualizat 30 Octombrie 2013, 22:17) |
Daniel Georgievski a marcat al doilea gol pentru Steaua

Daniel Georgievski a reușit astfel al doilea gol pentru Steaua, după cel din prima etapă a sezonului din Liga I, cu Ceahlăul, în timp ce Federico Piovaccari a punctat pentru a noua oară pentru campioni: 5 în Liga I, 3 în fazele preliminarii ale Ligii Campionilor.

Componența echipelor:

• Steaua: Niţă - Varela, Szukala, Gardoş (Stanciu '46) - Georgievski, Pintilii, Bourceanu, Latovlevici - Chipciu (Filip '57), Piovaccari, Tănase (Popa '46). Antrenor: Laurențiu Reghecampf
  • ACS Poli Timișoara: Kirev - Belu, Petrovici, Șeroni, Nicola - Băbuț, Marovici (Nohai '31), Trandu, Balaure (Szekely '66) - Keita (Boldea '68)- Furtado. Antrenor: Aurel Șunda

Ultima oară când Steaua a ajuns atât de departe în Cupa României a fost în sezonul 2010/2011, când a și câștigat trofeul, la Brașov, în fața lui Dinamo, cu scorul de 2-1. Atunci, roș-albaștrii au eliminat-o în ”optimi” pe Sportul Studențesc (1-1, 3-1 după loviturile de departajare), în ”sferturi” au dispus de Rapid, în Giulești, cu 1-0, și de FC Brașov în semifinale (0-0 în Ghencea și 1-1 la Brașov).

În urmă cu două sezoane, roș-albaștrii au fost eliminați în ”optimi” de FC Timișoara (scor 2-0), iar sezonul trecut au fost învinși, tot în ”optimi”, de Chiajna, la penalty-uri, scor 4-3 (0-0 după 120 de minute de joc).

Celelalte rezultate din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 29 octombrie

• Ripensia Timişoara - Pandurii Târgu Jiu: 0-3 (Elton da Silva '9, Admir Adrović '28, Olimpiu Ciobai '63-autogol)
  • FC Vaslui - FC Botoşani: 4-1 (Mike Temwanjera '17, '56, Madson '23, Liviu Antal '81 / Ciprian Vraciu '7)
  • Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu: 0-1 (Junior Maranhão '86)