VIDEO Steaua-Aalborg 6-0 / Victorie istorică în Europa, datorată lui Arlauskis, Keșeru și Rusescu

Steaua și-a egalat cel mai clar succes în cupele europene, după ce a învins-o cu 6-0 (0-0), pe Arenă Națională goală, pe campioana Danemarcei Aalbork BK, după o primă repriză în care portarul campioanei României, Giedrius Arlauskis a avut 4 intervenții salutare.

O singură dată în istorie a mai reușit Steaua un 6-0: în data de 3 octombrie 1979, pe fostul 23 august, contra elvețienilor de la  Young Boys Berna, în runda I a Cupei Cupelor.

18 Septembrie 2014, 23:55 (actualizat 19 Septembrie 2014, 02:27) |
Claudiu Keșeru / FOTO: steauafc.com

Victoria Stelei a fost adusă de golurile lui Lucian Sânmărtean ('51), Raul Rusescu ('59-penalty, '73), Claudiu Keșeru ('61, '65, '72). Toate pasele de la golurile reușite de Claudiu Keșeru i-au aparținut lui Alexandru Chipciu. UEFA notează că aceasta este cel mai zdrobitor succes al unei formații în grupele Ligii Europa.

De remarcat și faptul că atacantul Claudiu Keșeru este autorul celui mai rapid hat-trick din istoria grupelor Ligii Europa, în doar 11 minute, potrivit unei statistici a UEFA. Recordul era cel al lui Steven Gerrard, care a punctat într-un interval de 13 minute, în victoria cu 3-1 în fața lui Napoli, în 4 noiembrie 2010. Legendarul căpitan al ”Cormoranilor” a înscris atunci în minutele 76, 88 (din penalty) și 89. Italienii deschiseseră scorul prin Ezequiel Lavezzi ('28).

Oaspeții au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea portarului Nicolai Larsen ('57), după o gafă a acestuia, în urma căreia a fost nevoit să-l faulteze pe Claudiu Keșeru, care a interceptat mingea la 7 metri de poarta goală. Golgheterul Stelei din acest sezon, cu 15 reușite în toate competițiile, a oferit și pasa decisivă pentru golul de 6-0.

În celălalt meci al grupei, Dinamo Kiev s-a impus cu 3-0 în Portugalia, în fața celor de la Rio Ave (Andrei Iarmolenko '20, Younes Belhanda '25, Artem Kraveț '70).

Componența echipelor:

• Steaua: 24. Giedrius Arlauskis - 2. Cornel Râpă (25. Raul Rusescu '49), 4. Łukasz Szukala, 33. Fernando Varela, 14. Iasmin Latovlevici - 11. Andrei Prepeliţă, 21. Nicandro Breeveld (6. Paul Papp '67) - 77. Adrian Popa, 7. Alexandru Chipciu (căpitan), 18. Lucian Sânmărtean - 28. Claudiu Keşeru (9. Gabriel Iancu '74). Antrenor: Constantin Gâlcă. Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru - 8. Lucian Filip, 12. Nicolae Stanciu, 26. Ionuţ Neagu.
  • Aalborg: 1. Nicolai Larsen - 20. Henrik Dalsgaard, 5. Kenneth Emil Petersen, 26. Rasmus Thelander, 6. Donny Gorter (19. Soren Frederiksen '15) - 14. Mathias Wichmann, 8. Rasmus Würtz (căpitan), 21. Kasper Risgard, 23. Nicolaj Thomsen - 18. Anders Jacobsen (11. Nicklas Helenius '63), 7. Thomas Enevoldsen (22. Carsten Christensen '59). Antrenor: Kent Nielsen. Rezerve neutilizate: 32. Kasper Pedersen, 9. Thomas Augustinussen, 25. Frederik Borsting, 30. Andreas Bruhn.

Arbitri: Vladislav Bezborodov - Nikolai Golubev, Maksim Gavrilin - Serghei Ivanov, Mikhail Vilkov - Valeri Dancenko (Rusia)

• faulturi comise: 13 - 6

La finalul partidei, tehnicianul Constantin Gâlcă a admis că Steaua a avut mari probleme în prima repriză și la începutul părții a doua, în care danezii au ratat numeroase ocazii imense de a înscrie, dintre care trei siguri cu portarul Arlauskis:

"Am vorbit cu jucătorii la pauză, nu am fost compacţi în prima repriză şi au creat multe spaţii. Ne-au creat multe probleme şi au venit multe ocazii de gol. A fost o lipsă de coordonare şi am avut probleme. M-am gândit şi am decis să îl bag pe Raul Rusescu, aveam nevoie de el, joacă foarte bine între linii.

Am trecut cu bine peste acest meci, deşi am simţit lipsa spectatorilor. Acum mă gândesc la meciul cu Petrolul, e cel mai important, apoi mă voi gândi la meciul cu Dinamo Kiev, care e foarte bună. Trebuie să fim realişti, ne-au creat multe probleme în prima repriză.

Pentru mine, Aalborg e o echipa asemănătoare cu Stromgodset. Steaua e diferită faţa de anul trecut. Pasăm mai mult, nu suntem deloc mai lenţi. Nu mă surprinde victoria lui Dinamo kiev, e o echipă foarte bună. Ar fi bine ca la fiecare meci important să bage salariile domnul Becali", a declarat Constantin Gâlcă la Digi Sport.

De partea cealaltă, tehnicianul Kent Nielsen a admis neta superioritate a Stelei și a afirmat că acest eșec sever a fost cauzat de numeroasele spații lăsate de elevii săi în defensivă.

"Sunt dezamăgit după ultimele minute ale jocului, am primit atât de multe goluri... Suntem puțin frustrați, pentru că am avut și noi o mulțime de șanse, la rândul nostru, în prima parte a meciului. Am avut însă un adversar foarte bun, ca Steaua, care nu ne-a iertat atunci când a avut ocazia.

Am primit șase goluri, ne înclinăm în fața adversarului, dar nu cred că scorul reflectă realitatea din teren. Dar, până la urmă, ăsta e fotbalul. Știam de jucătorii Stelei, de Chipciu, de Sânmărtean, Steaua are foarte mulți jucători ofensivi puternici, iar dacă le dai spații, știu ce să facă cu mingea. Steaua și Dinamo Kiev sunt favoritele grupei, dar mai sunt multe meciuri de jucat.

Au fost prea multe goluri în acest meci, din păcate, toate în poarta noastră", a spus și Kent Nielsen pentru sursa citată anterior.

Cel mai bun jucător al partidei, portarul Giedrius Arlauskis, a admis la final că a fost un ”meci ciudat”.

"Meciul a fost cam ciudat, după prima repriză nu mă aşteptam să cîştigăm cu 6-0. E bine că am avut noroc şi am marcat gol repede. Eu la fiecare meci dau tot ce am, cîteodată iese, cîteodată nu.

Mă bucur că am cîştigat. Sîntem uniţi, dacă antrenorul ceartă un jucător înseamnă că ne ceartă pe toţi. Era important să nu primim primii gol. Nu e uşor de uitat meciul cu Ludogoreţ. Mai ales cînd te uiţi la meciurile din Liga Campionilor şi te gîndeşti că acolo ar fi trebuit să fii tu.

Trebuie să ne pregătim pentru fiecare meci ca pentru o luptă. Mă bucur pentru Keşeru că marchează, e bine şi pentru echipă. E foarte urît să joci fără suporteri. Avem nevoie de suporteri şi sperăm să fie alături de noi", a spus Giedrius Arlauskis la Digisport.

Pe de altă parte, atacantul Claudiu Keșeru a afirmat că cele 24 goluri reușite până acum în tricoul Stelei se datorează atmosferei de care se bucură în cadrul familiei sale și a echipei.

"Scorul este nemeritat după desfășurară evenimentelor. În repriza a doua am avut realizări mult mai multe și probabil ei au căzut și fizic. După golul al doilea ne-am pus jocul în aplicare.  Au fost câteva cuvinte mai dure la pauză, că nu ne-a ieșit jocul, și am ieșit mult mai motivați pe teren.

Am găsit o liniște care îmi permite să mă exprim cât mai bine pe teren. O liniște psihică și un anturaj foarte bun, atât în familie, cât și printre prieteni, colegi"
, a spus și Claudiu Keseru.

La rândul său, Raul Rusescu, aflat la primele goluri în cupele europene pentru Steaua, după revenirea de la FC Sevilla, s-a declarat încântat de noii săi coechipieri.

"Nu cred că ar crede cineva scorul dacă n-ar fi văzut meciul! Întradevăr, a fost un meci ușor, Aalborg este o echipă foarte bună, care a jucat foarte bine timp de 55-60 de minute. Dar ăsta este fotbalul, până la urmă suntem fericiți că am câștigat, că am marcat. Ne bucurăm de această victorie și e important pentru noi că am început cu dreptul.

"Am găsit aici colegi foarte buni, dornici să facă performanță, să câștige trofee, care își doresc să arate că merită să joace în tricoul Stelei. Sunt fericit, sunt bucuros, sunt acasă cu familia mea și cea de-a doua familie a mea, Steaua. E cel mai urât sentiment să joci pe un stadion atât de frumos, dar atât de gol. Îmi pare rău că suporterii nu au putut să ne fie alături", a spus și Raul Rusescu.

Jucătorul care i-a pasat lui Claudiu Keșeru la golurile marcate în această partidă, Alex Chipciu, a atras atenția că roș-albaștrii nu au trecut încă de faza grupelor și a dezvăluit că steliștii și-au primit toți banii restanți.

"Păcat că n-am jucat cu spectatori, dar UEFA a avut dreptate dacă ne-a suspendat. Poate că era mai greu pentru fani în prima repriză a meciului. La pauză, noi am ascultat indicațiile tactice ale lui Mister (n.n. Costel Gâlcă), iar apoi s-a văzut cum am jucat în repriza a doua. E o grupă destul de grea, în Europa League totul e posibil, se poate întâmpla orice, dar sperăm să ne calificăm mai departe.

Mă bucur că am făcut istorie și sper să o ținem tot așa! Am înțeles că patronul nu avea voie să vină la meci, îi dedicăm victoria lui, ne gândim însă și la MM, dar și la suporteri. Ne-au intrat salariile și primele din campionat, nu ne-am calificat în Champions League, dar sper să fim premiați și în Europa League", a spus și Alex Chipciu.

Programul grupei:

• 2 octombrie, ora 20:00: Dinamo Kiev - Steaua, Aalborg BK - Rio Ave
  • 23 octombrie, ora 20:00: Aalborg BK - Dinamo Kiev, Steaua - Rio Ave
  • 6 noiembrie, ora 22:05: Dinamo Kiev - Aalborg BK, Rio Ave - Steaua
  • 27 noiembrie, ora 20:00: Aalborg BK - Steaua, Dinamo Kiev - Rio Ave
  • 11 decembrie, ora 22:05: Steaua - Dinamo Kiev, Rio Ave - Aalborg BK

Aalbork BK este a patra echipă daneză pe care o întâlnește Steaua în cupele europene:

• 1985 / 1-1 (d) și 4-1 (a) cu Vejle Boldklub, în runda I a Cupei Campionilor Europeni
  • 1992 / 2-3 (d) și 2-1 (a) cu AGF Aarhus, în turul al II-lea al Cupei Cupelor - partide în care actualii tehnicieni ai Stelei și lui Aalborg au fost adversari
  • 2012 / 1-0 (a) și 1-1 (d) cu FC Copenhaga, în grupele Ligii Europa

Steaua a trecut de campioana Norvegiei, Strømsgodset, în turul al doilea al Ligii Campionilor , respectiv de cea a Kazahstanului, FC Aktobe, în turul al III-lea, dar a fost eliminată în play-off-ul Ligii Campionilor de Ludogoreț Razgrad (1-0 și 0-1, 5-6 după penalty-uri).

De partea cealaltă, Aalborg, aflat la primul duel cu o echipă românească, a eliminat-o pe Dinamo Zagreb în turul al treilea al Ligii Campionilor (0-1 pe teren propriu și 2-0 în deplasare), dar a fost eliminată de APOEL Nicosia în play-off (1-1 în Danemarca și 0-4 în Cipru). Gruparea înființată în 1887 a mai suferit înfrângeri usturătoare în cupele europene: 1-8 contra polonezilor de la Górnik Zabrze (în primul tur al Cupei Cupelor, în 1970), 0-5 cu ibericii de la Deportivo la Coruna (primul tur al Cupei UEFA, în 1993), 2-8 contra olandezilor de la Heerenveen (în grupele Intertoto, în 1997), ori 3-6 contra spaniolilor de la Villarreal (grupele Ligii Campionilor, în 2008).

Steaua este recordmena Europei în ceea ce privește calificarea în grupele competițiilor continentale, venind din tururile preliminare, cu 11 astfel de performanțe. În această inedită ierarhie, Steaua este urmată de Dinamo Kiev, cu nouă astfel de performanțe. Clasamentul calificărilor consecutive în grupe, directe sau venind din preliminarii, este condusă de Manchester United (18), Real Madrid, Bayern Munchen şi PSV Eindhoven (cu câte 17).