LIGA 1

Steaua a învins, din nou, Dinamo în derbiul campionatului: 3-1 pe Arena Naţională

Steaua București a învins Dinamo, scor 3-1(0-1), în "Eternul Derby" al fotbalului românesc, partidă contând pentru etapa a XIV-a a Ligii 1 și disputată pe Arena Națională. Este a patra victorie consecutivă a Stelei în duelul cu Dinamo, roș-albii impunându-se ultima oară în 25 aprilie 2011, 1-0, pe Ghencea.

05 Noiembrie 2012, 00:04 (actualizat 05 Noiembrie 2012, 09:42) |
Steaua București

Dinamo a început mai bine partida și a deschis scorul în minutul 38, prin Marius Alexe, care a finalizat o pasă excelentă a lui Alex Curtean.

Steaua a revenit după pauză, mai precis în minutul 63, atunci când Raul Rusescu a egalat dintr-un penalti acordat după un fault al lui Munteanu la Chipciu. 20 de minute de mai târziu, Steaua a trecut în avantaj prin același Rusescu, care a fructificat o pasă în adâncime a lui Tănase.

Scorul final a fost stabilit de polonezul Szukala, care a marcat cu capul dintr-o centrare din lovitură de colț executată de Bourceanu.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski (Ad. Popa '55), Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii (Prepeliţă '82) - Chipciu, Rusescu, Tănase - Nikolici (M. Costea '46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac (L. Rus '17) - D. Grigore - Alvarez (Curtean '14), Boubacar, C. Munteanu, C. Matei - Alexe (Ţucudean '72). Antrenor: Dario Bonetti.

Cartonaşe galbene: Chiricheş '46, Bourceanu '51, Ad. Popa '66, Pintilii '82 / C. Munteanu '42, C. Matei '75, Boubacar '89.

Arbitri: Alexandre Boucaut (central) - Dany Huens, Patrick Plumes (asistenţi) - Peter Vervecken (rezervă) - toţi Belgia.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 49.112 spectatori, dintre care 2.750 de fani dinamovişti.

Clasament:

1.Steaua
14112131-11 (+20)35(+11)
2.Pandurii Târgu Jiu1382322-16 (+6)26(+8)
3.FC Vaslui1474325-16 (+9)25(+4)
4.Astra Giurgiu1373327-17 (+10)24(+3)
5.CFR Cluj1464429-17 (+12)22(+1)
6.Petrolul Ploieşti1364322-14 (+8)22(+4)
7.Dinamo
1464422-17 (+5)22(+4)
8.Rapid
1354415-14 (+1)19(+1)
9.FC Braşov1454518-21 (-3)19(-2)
10.Concordia Chiajna1354413-16 (-3)19(-2)
11.Viitorul Constanţa1446417-14 (+3)18(-3)
12.Gaz Metan Mediaş1444614-22 (-8)16(-5)
13.Ceahlăul Piatra Neamţ1443717-28 (-11)15(-6)
14."U" Cluj1443715-27 (-12)15(-6)
15.Oţelul Galaţi1437416-16 (0)14(-5)
16.Gloria Bistriţa1424811-28 (-17)10(-11)
17.CSMS Iaşi14221012-21 (-9)8(-13)
18.FC Severin130498-19 (-11)4(-17)

Ierarhia golgheterilor:

11 goluri - Raul Rusescu (Steaua)
9 goluri - Marius Niculae (FC Vaslui)
7 goluri - Victor Astafei (Gaz Metan Mediaş)
6 goluri - Cornel Predescu (Gloria Bistriţa), Gabriel Iancu (Viitorul Constanţa), Hamza Younes (Petrolul), Kehinde Fatai (Astra Giurgiu), Viorel Dinu ("U" Cluj), Adi Rocha (Steaua)