LIGA I

Steaua, a 24-a victorie pe Ghencea contra Oţelului, din 25 de meciuri: 2-1

Steaua se menţine la trei puncte în spatele liderului Ligii I, Pandurii Târgu Jiu, după ce a dispus duminică, pe teren propriu, de Oţelul Galaţi, scor 2-1 (2-1).

02 Septembrie 2012, 21:24 (actualizat 03 Septembrie 2012, 01:36) |
12.000 de suporteri au încurajat duminică Steaua la meciul cu Oţelul

Steaua a trecut cu bine peste eşecul de la Vaslui, de etapa trecută, şi a învins, pe Ghencea, campioana din urmă cu două sezoane, cu scorul de 2-1, în urma unei partide în care toate golurile s-au marcat în primele 13 minute.

Astfel, Adi Rocha punctat pentru a cincea oară şi a ajuns pe locul al doilea al clasamentului golgheterilor, dupa Raul Rusescu, prin reuşita din minutul 3, Mihai Pintilii a marcat său primul gol pentru roş-albaştrii în minutul 8, iar Gabriel Viglianti a stabilit scorul final peste alte cinci minute, printr-un şut superb, de la 25 de metri.

Acesta a fost primul meci în care pe banca tehnică a gălăţenilor a luat loc antrenorul principal Viorel Tănase.

La meci au asistat aproximativ 12.000 de persoane.

Din cele 25 de meciuri disputate la Bucureşti, între Steaua şi Oţelul, roş-albaştrii s-au impus de 24 de ori. Unica victorie a gălăţenilor pe Ghencea datează din 1997, când au câştigat cu 3-1 pe terenul viitoarei campioane.

Componenţa echipelor:

Steaua: Tătăruşanu - Georgievksi, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu - Chipciu (A. Popa '46), Bourceanu, Pintilii, Tănase - Rusescu (M. Costea '71), Rocha (Nikolici '58). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Oţelul Galaţi: Brăneţ - Râpă, Perendija, Sg. Costin, Ljubinkovici - Inkango (Băjenaru '83), Giurgiu, Stromajer (Iorga '46) - Viglianti, Neagu (Punosevac '74) - Pena. Antrenor: Viorel Tănase.