Sportivii români au câștigat încă patru medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European

29 iulie 2022, 15:43

Mai întâi judoka Rareș Arsenie, la categoria 90 de kg, a câștigat bronzul după o luptă pe care a dominat-o cu cehul Frantisek Lhotzky, apoi atleta Denisa Capotă a adus o nouă medalie pentru Team România, bronz la 400 m cu cea mai buna performanță personală, 55.33.

A urmat argintul de la înot, unde ștafeta combinată cu Aissia Prisecariu, Darius Coman, Eva Paraschiv, Alexandru Constantinescu la 4x 100 m mixt a fost întrecută doar de Germania.

La 14 ani și jumătate, Ștefania Uță, a reușit să cucerească argintul la 400 m garduri, una dintre cele mai grele probe din atletism. România este și în finala turneului de tenis la dublu mixt!

Eva Maria Ionescu și Gabriel Ghețu au câștigat semifinala cu perechea din Polonia, Antonina Czajka/Alan Wazny. Meciul a avut parte de un set decisiv, românii impunându-se cu 6-3, 3-6, 10-5.