Spaniolul Javier Fernandez, a doua oară campion european la patinaj artistic. Kelemen, locul 21

Poziţiile 2 şi 3 au fost ocupate de sportivii ruşi Sergei Voronov (total 252.55 - 167.04 în programul liber, 85.51 în programul scurt) şi Konstantin Menshov (237.24 - 165.12, 72.12).

18 Ianuarie 2014, 17:50 |

Patinatorul spaniol Javier Fernandez a câştigat, sâmbătă, pentru a doua oară consecutiv titlul continental, impunându-se la Campionatele Europene de la Budapesta, la care românul Zoltan Kelemen a ocupat locul 21.

Fernandez a obţinut un punctaj total de 267.11 (175.55 în programul liber, 91.56 în programul scurt).

Poziţiile 2 şi 3 au fost ocupate de sportivii ruşi Sergei Voronov (total 252.55 - 167.04 în programul liber, 85.51 în programul scurt) şi Konstantin Menshov (237.24 - 165.12, 72.12), informează site-ul oficial al competiţiei.

Zoltan Kelemen a obţinut 171.26 puncte. Românul s-a clasat pe locul 21 la total, după ce în programul liber a ocupat poziţia 22, cu 102.94 puncte. Joi, în programul scurt, Kelemen a obţinut 68.32 puncte.