Spania - Uruguay: 2-1 / Ibericii, în formă maximă şi la Cupa Confederaţiilor

Spania a câştigat primul meci de la Cupa Confederaţiilor, scor 2-1 (2-0), în faţa Uruguay-ului, la Recife, în urma unei prime reprize de excepţie, concretizată prin golurile lui Pedro ('20) şi Roberto Soldado ('32). Sud-americanii nu au reuşit să puncteze decât prin Luis Suarez ('88), direct din lovitură liberă.

TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro au transmis în direct acest meci.

17 Iunie 2013, 03:30 (actualizat 18 Iunie 2013, 01:12) |
Demonstratie de TIKI-TAKA

Pedro a punctat pentru a 13-a oară în tricoul Spaniei, iar atacantul de 25 de ani se află la a treia reuşită în faţa Uruguay-ului, după "dubla" izbutită în amicalul din 6 februarie 2013, de la Doha, încheiat cu victoria ibericilor, scor 3-1. Interesant este că 11 din cele 13 reuşite, pentru naţională, ale atacantului Barcelonei au fost reuşite începând din 7 septembrie 2012 (o "doppietta" în meciul de verificare cu Arabia Saudită).

La rândul său, Roberto Soldado a punctat pentru a şasea oară la echipa reprezentativă şi a doua oară în acest an, după golul din partida amicală contra Irlandei (scor 2-0), din 11 iunie, de la New York.

Nu în ultimul rând, Luis Suarez a înscris al 33-lea gol pentru Uruguay. Acesta a fost al treilea gol al anului pentru naţională, după cele cu Paraguay-ul (scor 1-1, din 22 martie, la Montevideo) şi Franţa (scor 1-0, din 5 iunie, la Montevideo).

Componenţa celor două echipe:

• Spania: Casillas (căp.) - Arbeloa, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba - Xavi (Javi Martinez '76), Busquets, Iniesta - Pedro (Mata '80), Soldado, Fabregas (Cazorla '64). Selecţioner: Vicente Del Bosque
  • Uruguay: Muslera - Maxi Pereira, Lugano (căp.), Godin, Caceres - Ramirez (Gonzáles '46), Gargano (Lodeiro '62), Diego Perez (Forlan '68), Cristian Rodriguez - Suárez, Cavani. Selecţioner: Oscar Tabarez

Din această grupă mai fac parte Tahiti şi Nigeria, care se vor întâlni luni.

Spania se află la doar a doua participare la Cupa Confederaţiilor, după ediţia din 2009. În urmă cu patru ani, ibericii au încheiat competiţia pe locul al treilea: au avut un parcurs impecabil în grupa A (5-0 cu Noua Zeelandă, 1-0 cu Irak şi 2-0 cu Africa de Sud), dar au fost învinşi de SUA în semifinale cu scorul de 2-0. În finala mică, ibericii s-au impus în faţa Africii de Sud cu scorul de 3-2, după prelungiri (Guiza '88, '89, Xabi Alonso '107 / Katlego Mphela '73, '90+3).

Şi Uruguay-ul se află tot pentru a doua oară în istorie la această competiţie, după ediţia din 1997. Atunci, sud-americanii au câştigat spectaculos grupa B (2-0 cu Emiratele Arabe Unite, 2-1 cu Cehia şi 4-3 cu Africa de Sud), dar au fost învinşi, surprinzător, în semifinale, de Australia, cu scorul de 1-0, după prelungiri. Uruguay-ienii au pierdut şi finala mică, 0-1, în faţa Cehiei.

Programul transmisiunilor TVR de la această competiţie:

• Luni, 17 iunie, ora 23.00, Tahiti – Nigeria (înregistrare din Belo Horizonte)
  • Miercuri, 19 iunie, ora 22.00, Brazilia – Mexic (în direct din Fortaleza)
  • Miercuri, 19 iunie, ora 1.00, Italia – Japonia (în direct din Recife)
  • Joi, 20 iunie, ora 23.00, Spania – Tahiti (înregistrare din Rio de Janeiro)
  • Joi, 20 iunie, ora 1.00, Nigeria – Uruguay (în direct din Salvador)
  • Sâmbătă, 22 iunie, ora 22.00, Italia – Brazilia (în direct din Salvador)
  • Sâmbătă, 22 iunie, ora 0.00, Japonia – Mexic (înregistrare din Belo Horizonte)
  • Duminică, 23 iunie, ora 22.00, Nigeria – Spania (în direct din Fortaleza)
  • Duminică, 23 iunie, ora 0.00, Uruguay – Tahiti (înregistrare din Recife)
  • Miercuri, 26 iunie, ora 22.00, Semifinala 1: 1A – 2B (în direct din Belo Horizonte)
  • Joi, 27 iunie, ora 22.00/23.00, Semifinala 2: 2A – 1B (în direct din Fortaleza)
  • Duminică, 30 iunie, ora 21.00, Finala mică (înregistrare din Salvador)
  • Duminică, 30 iunie, ora 1.00, Finala mare (în direct din Rio de Janeiro)