Spania a câștigat Campionatul European de Fotbal U21, după ce s-a impus în finală în fața Germaniei. TVR, din nou lider de audiență

1 iulie 2019, 16:15

Fabian Ruiz (7) şi Dani Olmo (69) au marcat pentru spanioli, iar golul de onoare al germanilor a fost marcat  de Nadiem Amiri (88). Soler a nimerit bara în repriza secundă.

În semifinale, Germania  învinsese România cu scorul de 4-2 (1-2), în timp ce Spania a trecut de Franţa cu 4-1.

Ibericii au debutat la turneul final cu o înfrângere, 1-3 cu Italia.

Toate cele patru semifinaliste, printre care și România, s-au calificat la Jocurile Olimpice din 2020.

Pentru Spania acesta este la cincilea titlu european la Under-21, după cele din 1986, 1998 (din România), 2011 şi 2013.

Şi la acest meci, telespectatorii au fost alături de TVR şi de cei mai mai valoroşi tineri sportivi la nivel european.

În intervalul 21.45 – 23.36, TVR 1 a ocupat locul 1 în topul audienţelor la nivel urban (cu 5,3% rating mediu şi cotă medie de piaţă de 14,5%) şi locul secund la nivel naţional şi comercial (cu medii de 4,8% rating şi 12,6% cotă de piaţă, respectiv 5,1% rating şi 18% cota de piaţă). În minutul de aur, înregistrat la 22.25, meciul era urmărit de aproape 1,2 milioane de români la nivel naţional (1.184.000, reprezentând un rating de 6,7% şi o cotă de piaţă de 15,7%.

Dintre cele 21 de partide ale Campionatului transmise în direct şi exclusivitate de Televiziunea Română, cele mai urmărite au fost, aşa cum era de aşteptat, meciurile României. Au urmat, în ordine, Finala şi meciurile adversarelor.