Sorana Cîrstea şi Simona Halep, victorii spectaculoase în primul tur la US Open

Sorana Cîrstea a acces în turul secund al ultimului turneu de Grand Slam al anului, US Open, după ce a învins-o a patra oară în carieră pe germana Sabine Lisicki, scor 4-6, 6-2, 6-2, în timp ce Simona Halep a izbutit să o învingă pe cehoaica Iveta Benesova cu scorul de 7-5, 7-6 (5).

27 August 2012, 22:53 (actualizat 28 August 2012, 10:09) |
Sorana Cîrstea

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (locul 38 mondial) s-a calificat luni în turul secund al turneului de Grand Slam de la US Open, după o victorie superbă în faţa nemţoaicei Sabine Lisicki (poziţia 23 WTA), scor 4-6, 6-2, 6-2.

Partida a fost întreruptă din cauza ploii la scorul de 4-6, 6-2, 1-0 timp de aproximativ două ore şi un sfert.

Aceasta a fost cel de-al patrulea triumf al româncei în faţa Sabinei Lisicki din tot atâtea partide, după cele din 2008, din finala turneului de la Tashkent (2-6 6-4 7-6(4)), 2009, la Los Angeles (germana a abandonat la scorul de 6-3, 1-0 pentru Sorana Cîrstea) şi din 2011, de la Indian Wells (4-6 7-6(2) 6-2).

Târgovişteanca de 22 de ani, care şi-a asigurat un cec de 37.000 de dolari şi 100 puncte WTA, se va duela în turul al doilea cu georgianca Ana Tatişvili. Aceasta a dispus de franţuzoaica Stephanie Foretz Gacon, în primul tur, scor 6-2, 6-0.

La rândul său, Simona Halep (locul 53 mondial) a reuşit o calificare spectaculoasă în turul secund la Flushing Meadows în faţa Ivetei Benesova (Cehia, poziţia 63 WTA), scor 7-5, 7-6 (5), în urma unei partide care a durat două ore şi cinci minute.

Constănţeanca de 20 de ani, care o va întâlni în turul al doilea pe rusoaica Nadia Petrova (locul 19 mondial), a avut un început dificil de meci, fiind condusă la un moment dat şi cu 4-1 în primul set. Cehoaica nu a izbutit, totuşi, să aibă nicio minge de set la 5-3, iar Simona Halep a câştigat uşor următoarele patru game-uri.

În setul al doilea, românca nu s-a mai concentrat cum trebuie la 4-1, dar, chiar dacă adversara sa a egalat la patru, la cinci şi la şase, a cedat în tie-break cu 5-7 în faţa Simonei Halep, care şi-a asigurat 37.000 de dolari şi 100 puncte WTA.

Pe de altă parte, tot la US Open, Alexandra Cadanţu, locul 68 WTA, a fost învinsă în turul inaugural, scor 6-0, 6-3, de Aleksandra Wozniak (Canada), clasată pe poziţia 48 în ierarhia mondială. Partida a durat doar 35 de minute, cu menţiunea că românca a pierdut primul set în doar 5 minute.

Pentru prezenţa pe tabloul principal al ultimului turneu de Grand Slam al anului, Alexandra Cadanţu va primi 23.000 de dolari şi cinci puncte WTA.