Sorana Cîrstea şi Simona Halep, eliminate în turul secund la Hobart

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost eliminată, surprinzător, de la turneul australian de la Hobart, unde era cap de serie numărul 2, de americanca Lauren Davis, scor 1-6, 3-6.

Şi Simona Halep a părăsit turneul în turul al doilea, în urma eşecului usturător în meciul cu o altă americancă, Sloane Stephens, a opta favorită a competiţiei, scor 4-6, 0-6.

Cele două jucătoare s-ar fi duelat în "sferturi", dacă ar fi trecut de turul al doilea.

08 Ianuarie 2013, 09:55 (actualizat 08 Ianuarie 2013, 13:22) |
Sorana Cîrstea, favorita numărul 4 al turneului de la Pattaya / FOTO: hobartinternational.com.au

ACTUALIZARE 13: 12 Simona Halep a fost învinsă fără drept de apel în turul secund al turneului de la Hobart, de a opta favorită a competiţiei, Sloane Stephens (locul 29 WTA), scor 4-6, 0-6, după doar o oră şi trei minute.

Acesta a fost al doilea meci dintre cele două jucătoare. Halep a învins-o pe Stephens la Barcelona, anul trecut, cu un dublu 6-4.

Cea mai bine clasată româncă din ierarhia WTA, Sorana Cîrstea (locul 27), a pierdut fără drept de apel în faţa americancei de 19 ani Lauren Davis (locul 91 mondial), scor 1-6, 3-6, în optimile de finală ale turneului de la Hobart.

Cîrstea, care era a doua favorită a competiţiei, şi constănţeanca de 21 de ani, vor primi, pentru participare, 30 de puncte WTA şi 3.100 de dolari.

La acest turneu mai participă şi Monica Niculescu (locul 54 WTA). Aceasta va juca împotriva chinezoaicei Shuai Peng (locul 33 WTA)