Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au părăsit în "sferturi" turneul WTA de la Washington

A 28-a jucătoare de tenis a lumii, Sorana Cîrstea, a fost eliminată vineri din sferturile de finală ale turneului WTA de la Washington, după ce a fost învinsă de franţuzoaica Alize Cornet (cap de serie numărul 4 şi locul 31 WTA), scor 6-7(5), 2-6, într-o oră şi 36 de minute.

Monica Niculescu (poziţia 46 WTA) a fost nevoită să se retragă după doar 5 minute din meciul cu rusoaica Ekaterina Makarova (locul 27 în lume), din motive medicale.

03 August 2013, 01:32 |
Monica Niculescu, nevoită să se retragă din turneul de la Washington din cauza unei probleme medicale / FOTO: wtatennis.com

Cele două românce vor pleca acasă cu 70 de puncte WTA şi un cec în valoare de 5.800 de dolari.

În acest an, Sorana Cîrstea a mai jucat de trei ori în sferturile de finală ale turneelor WTA:

La rândul său, Monica Niculescu a mai ajuns de patru ori în sferturile de finală ale unor turnee WTA:

Târgovişteanca avea în palmares trei victorii din patru întâlniri în duelurile cu franţuzoaica Alize Cornet (cap de serie numărul 4 şi locul 31 WTA):

• în 2009, la Roland Garros, scor 6-3, 6-2
  • în 2012, la Dallas, scor 6-1, 7-5
  • în 2012, la Guangzhou, scor 6-4, 6-3

Franţuzoaica de 23 de ani, originară din Nisa, a câştigat  primul duel dintre cele două jucătoare, în 2008, la Charleston (SUA), scor 6-1, 7-5.

Pe de altă parte, Niculescu şi Makarova s-au duelat de două ori: slătineanca de 25 de ani a învins-o la Roma, în 2008, scor 3-6, 6-2, 6-3, iar moscovita de 25 de ani a triumfat în semifinale la Târgu Mureş, în 2004, scor 6-3, 6-1.