Sorana Cîrstea se califică în turul trei la US Open, după o victorie senzațională în fața britanicei Johanna Konta, favorita 9

3 septembrie 2020, 23:08

Sorana Cîrstea își egalează astfel cea mai bună performanță la New York. Românca a încheiat meciul după două ore și 59 de minute de joc.

Johanna Konta a început mai bine meciul și s-a impus în primul set după ce a reușit trei break-uri.

Britanica a făcut prima break și în setul secund, detașându-se la 2-1. Sorana a revenit și a egalat, a salvat câte două mingi de break atât la 4-4, cât şi la 5-5. Setul s-a decis la tie-break, unde jucătoarea noastră a condus cu 6-2  și s-a impus în cele din urmă cu 7-5, trimițând meciul în decisiv.

În setul trei, românca s-a impus contra serviciului la 3-3, fructificând a şasea şansă de break, apoi a revenit de la 0-40 pe propriul serviciu şi s-a desprins la 5-3. Sorana a ratat două mingi de meci la acest scor, dar a încheiat meciul cu un ghem ”alb”, câștigând setul decisiv cu 6-4.

(w500) Sorana Cî

În acest meci, Cîrstea a reușit 7 aşi şi a comis 6 duble greşeli, iar Konta a totalizat 5 aşi şi două duble greşeli. Britanica a avut un prim serviciu mai bun, iar Cîrstea pe al doilea.

Konta a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 40-37, dar a comis şi mai multe erori neforţate, 40-36.

Cîrstea şi-a egalat acum cea mai bună performanţă de la US Open, turul al treilea atins în 2009 și 2019.

Pentru această performanță, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 163.000 de dolari şi 130 de puncte WTA. În turul următor o întâlnește  pe Karolina Mucha din Cehia, cap de serie 20.

Va fi primul meci al Soranei în circuitul profesionist contra cehoaicei (24 ani, 26 WTA), care a dispus în turul secund de rusoaica Ana Kalinskaia cu 6-3, 7-6 (4). În primul tur, Muchova a învins-o pe americanca Venus Williams (40 ani), cu 6-3, 7-5, în timp ce jucătoarea noastră  a trecut de americanca Christina McHale în două seturi, 6-4, 7-5.