Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la Wimbledon. Ana Bogdan a fost învinsă de Anastasia Pavliuchenkova, finalista de la Roland Garros

30 iunie 2021, 18:13

Sorana Cîrstea a câștigat meciul într-o oră și 18 minute. Sportiva din România a reușit în acest meci 23 de lovituri direct câștigătoare și a comis 20 de erori neforțate,  în timp ce reprezentanta gazdelor a avut 15 mingi direct câştigătoare şi 22 de erori neprovocate (7 duble greşeli).

(w500) Sorana Cî

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 75.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund joacă cu învingătoarea dintre belarusa Victoria Azarenka (a 12-a favorită) şi Katerina Kozlova (Ucraina).

Sorana Cîrstea este a doua jucătoare română care accede în turul secund la al treilea Grand Slam al anului, după Irina Begu.  Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu şi Ana Bogdan au fost învinse în  runda inaugurală.

Ana Bogdan, învinsă de finalista de la Roland Garros

Tot miercuri, jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 6-2, 6-2.  Ana Bogdan (28 ani, 92 WTA) s-a înclinat după doar 56 de minute în faţa finalistei de anul acesta de la Roland Garros, după ce a condus cu 1-0 şi 2-1 în ambele seturi. De fiecare dată a pierdut însă câte cinci ghemuri la rând.

Bogdan a încheiat cu 12 winners şi 16 erori neprovocate, iar rusoaica a avut 15 winners şi doar 8 erori neforţate.

(w500) Anastasia

Pavliucenkova (29 ani, 19 WTA), cap de serie numărul 16, a câştigat şi primul lor duel, în 2019, în primul tur la Shenzhen, cu 6-0, 6-1.

Ana Bogdan este recompensată pentru primul tur cu 48.000 de lire sterline şi 10 puncte WTA.

Bogdan este a treia jucătoare română care părăseşte proba de simplu în primul tur, după Monica Niculescu (învinsă de belarusa Arina Sabalenka) şi Mihaela Buzărnescu (eliminată de americanca Venus Williams).