Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la turneul de la Doha, Irina Begu a fost eliminată

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat  în turul doi al turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3,1 milioane de dolari, după victoria în faţa grecoaicei Maria Sakkari, 6-2, 6-3.

13 Februarie 2018, 18:12 (actualizat 13 Februarie 2018, 18:20) |
Sorana Cîrstea / FOTO: Suporterii Tenisului Românesc/Facebook

Sorana Cîrstea (27 de ani, 38 WTA) s-a impus într-o oră şi 13 minute, învingând-o pe Maria Sakkari, 22 de ani, locul 60 WTA. în ierarhia mondială. Cîrstea şi-a asigurat un cec de 17.325 dolari şi 60 de puncte WTA şi va întâlni în turul următor pe învingătoarea dintre belgianca Elise Mertens (20 WTA) şi unguroaica Timea Babos (35 WTA) .

În primul tur al turneului de la Doha, Irina Begu a fost învinsă de australianca Samantha Stosur 4-6, 2-6.

Luni, în primul tur, Monica Niculescu a obţinut o victorie uriașă în faţa rusoaicei Maria Şarapova, iar Mihaela Buzărnescu a eliminat-o pe ucraineanca Lesia Ţurenko.

Simona Halep, numărul doi mondial, o  înfruntă miercuri în turul secund pe rusoaica Ekaterina Makarova. Halep a confirmat marți participarea la turneu.